:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C słabe opady deszczu

Strażacy w Rachcinie świętowali 90-lecie [dużo zdjęć]

90 lat temu utworzono Ochotniczą Straż Pożarną w Rachcinie. Od tamtego czasu ochotnicy czuwają nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym nie tylko w swojej gminie.

Podczas obchodów jubileuszowych wspominano burzliwą i bogatą historię OSP w Rachcinie. – Przyjętą powszechnie datą utworzenia OSP Rachcin jest rok 1927. Przełomem w jej działalności był jednak rok 1932. Nastąpiło wtedy wyposażenie organizacji w ręczną pompę – wspomina Karol Kostrzewski, prezes OSP w Rachcinie.

Najtrudniejszym okresem dla ochotników był jednak czas wojny. Wielu strażaków wtedy zginęło lub zostało wywiezionych na przymusowe roboty. Po opuszczeniu Polski przez okupanta nastąpił trudny czas odbudowy. Priorytetem było przywrócenie domostw do ładu, więc działalność społeczna w OSP była znikoma. Dopiero po 1957 roku wszystko znów zaczęło żyć pełną parą, aż do dziś.

– Dziękuję, że spieszycie do wielu akcji. Nie są to jedynie pożary, ale też wypadki. Trudno byłoby sobie także wyobrazić jakąkolwiek imprezę bez waszej obecności. Dziękuję także waszym rodzinom za ich cierpliwość i wyrozumiałość, gdy poświęcacie czas na niesienie pomocy. Sama jestem córką strażaka i wiem jak to wygląda – mówi Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Więcej w wydaniu papierowym CLI. Fot. Natalia Chylińska-Żbikowska

Strażacy w Rachcinie świętowali 90-lecie [dużo zdjęć] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się