Reklama

Projekt nazywa się Lipno

Gazeta CLI
27/06/2026 00:30

9 czerwca włodarz miasta Paweł Banasik otrzymał od radnych jednogłośne absolutorium za wykonanie budżetu w 2025 roku, pozytywnie o miejskiej kasie wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa oraz wszystkie komisje rady miejskiej. Zastrzeżeń nie było.

– Projekt ten nazywa się miasto Lipno – mówił burmistrz Paweł Banasik. – Nie wybieramy rozwoju jednostronnego miasta, wspieramy wszystkie kluby sportowe, rozwija się też spółka PUK, która wypracowała za ubiegły rok zyski. Dziękuję swojej skarbniczce, z którą 11 lat pracuję, zastępcy burmistrza, bez którego większość inwestycji by się nie odbyła, dziękuję dyrektorom, sekretarzowi, który w tej roli jest dopiero od dwóch lat. Dziękuję pracownikom, których mamy 40 kilka osób, urząd nie jest zbyt rozbudowany. Głęboko musimy zastanowić się nad funkcjonowaniem naszej Straży Miejskiej. Nie chodzi mi o to, żeby społeczeństwo oszukiwać i czekać na przetrwanie kadencji, czego przykładem jest szkoła nr 5, gdzie jest rzeczywiście duży problem. I jest to problem nie tylko szkoły nr 5, ale całego miasta. Zaczyna się od szpitala, gdzie jest mało urodzeń, za chwilę zacznie się problem w przedszkolach, już jest problem w szkołach. Zapewniam, że nie chcieliśmy zamykać szkoły nr 5, ale to jest nieuchronne. Nikt nie chciał podejść do tego z pełnym zrozumieniem, a za chwilę ci rodzice, których dzieci ukończą szkołę, będą przychodzić do nas o coś innego. Robimy inwestycje w szkołach, w szkole nr 2 wybudujemy nową stołówkę, bo rodzice są niezadowoleni z kateringu.

Dochody w 2025 roku wyniosły 105 milionów złotych, w tym bieżące 96 milionów złotych, majątkowe 8,5 miliona złotych, a ze sprzedaży majątku 1,143 mln złotych. Wydatki wyniosły 97 milionów złotych. Na koniec roku 2025 roku Lipno odnotowało nadwyżkę budżetową w kwocie 7 milionów złotych, ale co najważniejsze, nie ma długu ani zobowiązań wymagalnych. W roku 2025 spłacone zostały ostatnie zadłużenia, co razem z kosztami obsługi długu dało kwotę 969 tysięcy złotych. Ponad 2 miliony złotych pochodziło z pozyskanych dofinansowań i dotacji. Były też inwestycje.

Reklama

– Zagospodarowanie przestrzeni parku miejskiego w Lipnie cieszy mnie najbardziej, zachęcam do obejrzenia, jak zmieniliśmy park i jego otoczenie – zachęca burmistrz Banasik. – W ramach tego została wykonana rewitalizacja całej centralnej części parku z fontanną i tężnią, alejki i schody do parku oraz oświetlenie. Wykonawcą była firma Budex z Lipna. Będziemy jeszcze robić wszystko, by nasz park wyglądał jeszcze piękniej. Zrewitalizowana została także muszla koncertowa, wykonano edukacyjny plac zabaw, strefę fitness, zmodernizowane są korty miejskie, wykonano nową przestrzeń wypoczynkową po dawnych szklarniach, wykonano alejki, małą architekturę, oświetlenie oraz nowe nasadzenia zieleni parkowej. Wykonawcą było PUK w Lipnie, a zadanie wykonano w ramach Polskiego Ładu z dofinansowaniem 85 procent.

Zielone płuca Lipna ponownie mogą stać się wizytówką miasta, można znowu posiedzieć przy fontannie, ale i tężni, powdychać zdrowe powietrze. Park miejski im. Gabriela Narutowicza wraca po rewitalizacji do swojej świetności, wzbogacając się jednocześnie o nowe formy architektury krajobrazu. Prace, które trwały przez kilka lat, były możliwe dzięki temu, że pracownicy ratusza pozyskali środki na kolejne etapy zagospodarowania zielonej oazy. Środki pochodziły też z Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Pierwsze działania zostały wykonane przed Pomnikiem Niepodległości, ścieżki i schody zostały przebudowane, założony został monitoring, oświetlenie, ławki, kosze, alejki utwardzone, wykonane zostały nasadzenia. Każdy kolejny etap przynosił następne udogodnienia, w tym nowe ogrodzenie parku, roślinność. Ważnym przedsięwzięciem wykonanym w lipnowskim parku miejskim jest fontanna i tężnie solankowe. Wspaniale komponujące się, otoczone ławeczkami i kwietnymi klombami. Tężnie solankowe jak na możliwości parkowe są okazałe i zachęcają do wsłuchania się w spływającą po gałązkach tarniny solankę i do wdychania aerozolu wokół tężni. Pojawiły się nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Zamontowane zostało także w parku miejskim w Lipnie popiersie Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej kobiety – laureatki nagrody Nobla. Przypomnijmy, że Maria Skłodowska-Curie to polsko-francuska uczona w dziedzinach fizyki i chemii fizycznej, podwójna noblistka: w 1903 roku otrzymała nagrodę Nobla z fizyki, a w roku 1911 z chemii. Jest jedną z czterech osób, które otrzymały więcej niż jedną nagrodę Nobla i jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych dyscyplinach nauk przyrodniczych. Odkryła rad i polon, wraz z mężem Pierrem badała promieniotwórczość. Jest pierwszą kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych. Maria Curie-Skłodowska jest patronką lipnowskiego osiedla zlokalizowanego naprzeciwko parku miejskiego i właśnie przy alejce z widokiem na osiedle Marii Curie-Skłodowskiej zamontowane zostało popiersie wybitnej Polki.

Reklama

Wykonawcą popiersia Marii Skłodowskiej-Curie jest Sławomir Micek, członek Związku Artystów Rzeźbiarzy, znany lipnowianom jako wykonawca popiersia prezydenta RP Gabriela Narutowicza, patrona lipnowskiego parku miejskiego (zlokalizowanego w parku) i popiersia burmistrza Lipna Zygmunta Uzarowicza, więźnia obozu koncentracyjnego zamordowanego przez Niemców w 1942 roku (popiersie zlokalizowane na Placu Dekerta). Trzecia rzeźba Sławomira Micka stoi w parku miejskim, niedaleko osiedla Marii Skłodowskiej-Curie. A tegorocznym uzupełnieniem zielonego Lipna będzie pięć parków kieszonkowych i łąka kwiatowa, które zostaną za kilkanaście dni oddane do użytku w różnych miejscach miasta.

– Wykonaliśmy bieżnię na stadionie miejskim – wylicza burmistrz Paweł Banasik. – Wykonano też remont łazienki oraz platformę dla osób niepełnosprawnych w szkole nr 3, doposażono sale lekcyjne w szkołach nr 2 i nr 5. Kupiliśmy połowę budynku mieszkalnego przy ulicy 3 Maja, którego połowę odziedziczyliśmy po zmarłym mieszkańcu Lipna. Przeprowadziliśmy tam mieszkańców z budynku w parku, co do którego też mamy plany.

Reklama

W ramach programu ochrony ludności i obrony cywilnej Lipno wzbogaciło się za 290 tysięcy złotych (270 tysięcy złotych dofinansowania) o 10 zbiorników, agregat prądotwórczy, kontenery sanitarne i kontenery na odpady.

– Od 2015 roku można zauważyć dużą metamorfozę miasta Lipna – zauważa radny Grzegorz Koszczka. – Następują duże zmiany infrastrukturalne, w poprzedniej kadencji mieliśmy istotny zastrzyk finansowy, który sprawił, że większość odcinków dróg uległa poprawie i poziom życia mieszkańców poprawił się.

Reklama

Tekst i fot. Lidia Jagielska

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo lipno-cli.pl




Reklama