Wiadomości

• Batalia o kurniki w gminie Tłuchowo nadal trwa

Po tym jak wójt gminy Tłuchowo odmówił zgody na realizację budowy dwóch kurników w Popowie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku wpłynął wniosek zaskarżający jego decyzję. Wnioskodawcą jest inwestor.Dokładnie rok trwała niepewność mieszkańców Popowa, czy w ich sąsiedztwie zostaną wybudowane dwa kolejne kurniki. Krzysztof Dąbkowski, wójt gminy kilkakrotnie wydłużał termin rozpatrzenia decyzji, zasięgając przy tym opinii poszczególnych instytucji w tym Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Po uzupełnieniu brakującej dokumentacji samorząd podjął decyzję, by odmówić zgody na realizację budowy dwóch kurników. – Inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć, które znacząco oddziałują na środowisko. Zgromadzony w sprawie materiał nie pozwolił na wydanie innego rozstrzygnięcia – mówi Krzysztof Dąbkowski, wójt gminy Tłuchowo. Inwestor z Popowa postanowił złożyć odwołanie do SKO we Włocławku. Pod koniec sierpnia wniosek został rozpatrzony na korzyść samorządu. Kolegium podtrzymało decyzję, którą wydał wójt. Jednak to nie koniec tematu budowy kurników w

• Dramatyczny mecz dla Wisły Dobrzyń [zdjęcia]

Trener na ławce i bramkarz w bramce to już spory luksus dla piłkarzy Wisły Dobrzyń. Jeśli dodamy do tego własną publiczność, walkę i zaangażowanie, wystarczy do zwycięstwa w bardzo dramatycznym meczu. Tak było w sobotę w Dobrzyniu.Przypomnijmy pokrótce, że w poprzedniej kolejce Wiślacy grali mocno osłabieni w Brześciu Kujawskim. Przegrali 0:2, ale wstydu nie było. Dość powiedzieć, że w tamtym meczu w bramce stanął napastnik, a jego miejsce w ataku zajął... trener. Dobrzyniacy charakter pokazali i tym razem. W ramach szóstej kolejki ligi okręgowej podejmowali LTP Lubanie. Pierwsza połowa, choć emocjonująca, nie przyniosła bramek. Wisła częściej atakowała, ale była nieskuteczna, dobrej okazji nie wykorzystał m. in. Brząkalski. Skład Wisły był znacznie mocniejszy niż przed tygodniem, warto powiedzieć, że na lewej obronie kibice zobaczyli od dawna nieobecnego w składzie Juliusza Habasińskiego. Druga połowa zaczęła się katastrofalnie dla naszej drużyny. Piłkarze z Lubania zdobyli prowadzenie już w 47. minucie, a w 52. minucie wygrywali już 2:0. Być może wtedy kibice w Dobrzyniu zwątpili w swój zespół, ale w wygraną nadal wierzyli sami piłkarze. I tak w 60. minucie odrabianie strat z karnego zaczął Patryk J

• Tłuchowia rozbiła Orion w derbach powiatu [zdjęcia]

Aż 4:0 pokonała Tłuchowia Tłuchowo ekipę Oriona Popowo w meczu rozegranym w sobotę w Wichowie. Goście wyraźnie pokazali, kto był lepszy w derbach powiatu lipnowskiego.Tłuchowia koniecznie chciała zmazać plamę za zeszłotygodniową porażkę z Mieniem Lipno. Poza tym ekipa Pawła Bielickiego wydaje się jedną z najmocniejszych w grupie II włocławskiej A-klasy. Orion zaś walczy o każdy punkt i trzeba przyznać, że piłkarze z Popowa prezentują się lepiej niż w poprzednim sezonie, potrafiąc być groźnym rywalem dla każdego. Ale akurat ta teza się w sobotę nie sprawdziła. Na początku spotkania więcej z gry miał Orion, ale nie przekładało się to na klarowne sytuacje bramkowe. Gdy już gospodarze do takowych dochodzili, skutecznie interweniował w bramce Witkowski. Tłuchowia dobrze się broniła i wyprowadzała kontry. Po jednej z nich sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką i w 32. minucie gola z jedenastki zdobył Czyżewski. Osiem minut później na 2:0 dla gości podwyższył Dzikowski. Po przerwie Orion nie zdołał odwrócić losów meczu, zaś Tłuchowia była skuteczna. Najpierw w 55. minucie gola na 3:0 zdobył Paszyński. W końcówce, gdy Orion atakowa

• Mień Lipno dominuje w A-klasie. Czwarta wygrana [zdjęcia]

Cztery wgrane w czterech meczach, komplet 12 punktów, najlepsza obrona w lidze i pierwsze miejsce w tabeli grupy II to bilans piłkarzy Mienia Lipno we włocławskiej A-klasie. Podopieczni Tomasza Strzeleckiego wreszcie grają na miarę swoich możliwości.Demony poprzedniego sezonu już zostały w Lipnie zażegnane. Mień gra efektownie i przede wszystkim skutecznie. Po tym jak przed tygodniem lipnowianie zdominowali na wyjeździe Tłuchowię, przyszedł czas na kolejny poważny sprawdzian. Przed własną publicznością podejmowali Grot Kowalki. Co prawda mistrz naszej grupy z poprzedniego sezonu tamtej ekipy nie przypomina, piłkarze z Kowalk więcej się kłócą na boisku, zamiast grać w piłkę, ale to nadal mocna ekipa. Zawodnikom Mienia jednak koncentracji nie zabrakło, stąd końcowy sukces. Od początku Mień ruszył do ataków i był zespołem lepszym, zdominował mecz. W początkowych fragmentach aktywni byli przede wszystkim Falkowski i Krasucki, ale brakowało skuteczności. Trzeba przyznać, że od początku sezonu zdaje egzamin ustawienie jako jednego z dwóch stoperów Kamila Markowskiego. Z jednej strony szkoda marnować potencjał ofensywny tego piłkarza, ale z drugiej jego spokój i skuteczność w defensywie są imponujące i sprawiają, że Mień traci

• Old Fest w Kikole po raz szósty

Po raz kolejny nad Jeziorem Kikolskim odbył się Festiwal Kultury i Sztuki Wczesnośredniowiecznej OLD FEST. Festiwal organizowany jest corocznie przez Stowarzyszenie Umożliwiające Restaurację Tradycji w Kikole, przy wsparciu gminy Kikół oraz licznych sponsorówW piątek 7 września festiwal rozpoczął się warsztatami dla uczniów ze szkół i przedszkoli gminy Kikół, powiatu lipnowskiego, a także szkół spoza naszego powiatu, które zgłosiły swój udział w warsztatach. To okazja do spróbowania swoich sił, np. w lepieniu naczyń glinianych lub przyjrzeniu się pracy średniowiecznych rzemieślników. Największą atrakcją cieszy się tradycyjnie możliwość przepłynięcia łodzią wikingów po kikolskim jeziorze. Old Fest to ciężka praca i wysiłek sympatyków epoki średniowiecza, którzy przybliżają nam chociaż w maleńkim stopniu życie i codzienność ówczesnych ludzi oraz prostotę narzędzi jakimi się posługiwali. – Mamy w tym roku więcej wojowników niż łodzi. W poprzedniej edycji było 7 łodzi, teraz są dwie. Za to wojowników mamy około 50. Zjeżdżają się ludzie ludzie nie tylko z całej Polski, ale nawet z różnych stron świata. Mamy Słowaków, jest pani z Meksyku. Z Polski to jest cały