:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Żyją ze sobą od połowy wieku

W Kikole świętowano jubileusze małżeńskie. Jedenaście par w miniony piątek otrzymało zaproszenie do wiejskiej świetlicy, aby celebrować swoje rocznice oraz odebrać odznaczenia „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznane przez prezydenta Polski

Wśród przybyłych małżeństw najdłuższy staż mieli na swoim koncie państwo Chojniccy. Są razem od 52 lat. Jak udało im się przeżyć razem tyle lat i wciąż cieszyć się ze swojej obecności?

– Raz było dobrze, a innym razem źle. Były i smutki i radości, ale o rozwodzie nigdy nie myśleliśmy. Jesteśmy przywiązani do tradycji. Nasze dzieci wychowaliśmy też w takim duchu, więc wszyscy są w sakramentalnych związkach – zgodnie twierdzili Krystyna i Ryszard Chojniccy.

Swoją receptę zdradziła także inna para. – Trzeba się i pokłócić, i pogodzić. Oczywiście mniej się kłócić, a więcej w zgodzie żyć. Ważna jest zgodność charakterów – uważa Zdzisław Borowicz, któremu wtóruje małżonka Jadwiga. Para jest ze sobą już 51 lat.
Medale w imieniu prezydenta Polski wręczał wójt gminy. – 50 lat to bardzo długi okres. Cieszymy się, że udało się państwu wspólnie przeżyć ten czas i wspieraliście się w różnego rodzaju sytuacjach, zarówno w tych dobrych jak i złych. Życzymy państwu, abyście mogli jeszcze wiele lat cieszyć się w zdrowiu wspólnymi chwilami, realizować marzenia – życzył Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół.
Podczas uroczystości nie zabrakło tortu i symbolicznej lampki szampana do wzniesienia toastu. Po przyjęciu odznaczeń jubilaci skorzystali z przygotowanego dla nich poczęstunku. Była to okazja do rozmowy, dzielenia się wspomnieniami i doświadczeniami.
Nie wszystkim stan zdrowia pozwolił na uczestnictwo w oficjalnych obchodach organizowanych przez urząd gminy w Kikole. Odznaczenia zostaną im dostarczone w innym terminie.

Tekst i fot. Natalia 
Chylińska-Żbikowska

Żyją ze sobą od połowy wieku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się