:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Zmiany w planie rewitalizacji w gminie Tłuchowo

Inwestycje, Zmiany planie rewitalizacji gminie Tłuchowo - zdjęcie, fotografia

Po kilku tygodniach regularnych spotkań i dokładnej analizy terenu zapadła decyzja w sprawie rewitalizacji w gminie Tłuchowo. Jednak zmiany czekają inne sołectwa niż początkowo zakładano

W lipcu ubiegłego roku tłuchowscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie rewitalizacji trzech miejscowości. Decyzją większości wybór padł na sołectwa: Kłobukowo, Suminek i Źródła. Zaproponowane projekty rewitalizacyjne w gminie Tłuchowo opierały się głównie na działaniach w sferze społecznej, a ich dopełnianiem miały być przedsięwzięcia infrastrukturalne. W przypadku Suminka rewitalizacja była zaplanowana na organizację szkoleń dla mieszkańców, kursów przekwalifikowujących lub podnoszących umiejętności zawodowe. Pojawił się także pomysł utworzenia klubu seniora. Podobny plan obejmował Źródła. Natomiast priorytetem dla Kłobukowa było podniesienie wśród mieszkańców aktywności poprzez zajęcia językowe dla dzieci i młodzieży, a także spotkania grupowe i indywidualne z psychologiem.

Przy ustalaniu obszaru zdegradowanego na terenie gminy pod uwagę branych było kilka wskaźników. Jeden z nich to przestępstwa kryminalne, które miały miejsce w gminie. – Okazuje się, że komisja w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, do której trafił wniosek, odrzuciła to kryterium z uwagi na bardzo niski współczynnik tego wskaźnika w Tłuchowie i pozostałych sołectwach – mówi Krzysztof Dąbkowski, włodarz gminy.
W związku z tym po ponownej analizie obszaru zdegradowanego samorządowcy zadecydowali, że zmiany konieczne są, jak było wcześniej ustalone, w Kłobukowie, lecz już nie w Suminku i w Źródłach, tylko w dwóch Turzach, Wilczej i Nowej.

Działania rewitalizacyjne w wytypowanych sołectwach przewidziane są na lata 2018-2023. Znalazły się wśród nich utworzenie klubów seniora, przebudowa świetlic wiejskich, spotkania z psychologiem oraz modernizacja dróg, prowadzących do obiektów użyteczności publicznej. Działania na obszarach zdegradowanych będą opiewać na kwoty wahające się od 200 tys. do 400 tys. złotych. Każda z inwestycji zostanie dofinansowana z środków unijnych w wysokości ponad 85% kosztów kwalifikowanych.

(mb-g)

Zmiany w planie rewitalizacji w gminie Tłuchowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się