:-(
Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Od poniedziałku 6 sierpnia do piątku 24 sierpnia 15-osobowe grupy mieszkańców miasta w wieku powyżej 16. roku życia mogą zgłaszać swoje propozycje do zrealizowania w ramach budżetu partycypacyjnego. Władze Lipna na 2019 rok przeznaczyły na ten cel 100 tysięcy złotych
To będzie trzeci już budżet obywatelski w naszym mieście. Władze Lipna oddają do dyspozycji mieszkańców ponownie 100 tysięcy złotych. Wnioski złożone do 24 sierpnia, na specjalnych formularzach i poparte przynajmniej przez 15 mieszkańców, zostaną ocenione przez pracowników urzędu miejskiego. Potem we wrześniu mieszkańcy będą głosować. Projekt, który zdobędzie największą liczbę głosów lipnowian, zostanie zrealizowany w 2019 roku.
Przebudowali Akacjową
W pierwszym roku funkcjonowania budżetu partycypacyjnego wpłynęło do ratusza 15 projektów, ale głosowano nad 13, bo tyle pomysłów przeszło weryfikację formalną. Do urn poszło wtedy 991 osób i wygrała, większością 209 głosów przebudowa ulicy Akacjowej. Inwestycja została oczywiście wykonana w 2017 roku.
Spadek zainteresowania
W drugim budżecie obywatelskim swoje głosy oddało tylko 392 lipnowian, ważnych głosów było 360. Głównymi przyczynami uznania głosów za nieważne było to, że głosujący nie był mieszkańcem Lipna lub oddał więcej niż jeden głos na dany projekt. Zdarzyły się też przypadki braku adresu zamieszkania lub podpisu głosującego, a nawet braku wyboru propozycji. Po przeliczeniu i sprawdzeniu ważności okazało się, iż projekty z najwyższą liczbą głosów uzyskały ten sam wynik, czyli 86 ważnych głosów. Była to budowa chodnika na osiedlu Armii Krajowej przy bloku nr 3 i 4 oraz budowa ścieżki zdrowia łączącej osiedle Witonia i Park Miejski im. Gabriela Narutowicza. W związku z remisem i przekroczeniem ustalonej kwoty burmistrz Paweł Banasik w porozumieniu z radą miejską w Lipnie zdecydował o alokacji środków z budżetu, zwiększeniu kwoty i realizacji w 2018 roku obu wybranych projektów.
Wykonali dwa projekty
Budowa chodnika na osiedlu Armii Krajowej przy blokach 3 i 4 kosztowała 25 tysięcy złotych. Budowę ścieżki zdrowia łączącej osiedle Witonia i Park Miejski im. Gabriela Narutowicza wyceniono na 100 tysięcy złotych. Te dwie inwestycje zostały zrealizowane w 2018 roku. Pozostałe cztery wskazane przez mieszkańców w ubiegłym roku nie uzyskały odpowiedniej liczby głosów. Wymiana latarni oświetleniowych na osiedlu Reymonta zakładająca kompleksową wymianę 26 lamp ulicznych uzyskała 34 głosy. Utworzenie siłowni zewnętrznej na osiedlu baraków przy ulicy Sierakowskiego zakładające zakup i montaż urządzeń, które pozwolić miały na aktywizację, poprawę kondycji i sprawności fizycznej mieszkańców zdobyło 5 głosów. Na modernizację i doposażenie placu zabaw na osiedlu Kwiatów, zakup i montaż huśtawek, piaskownic, konstrukcji ze zjeżdżalniami i ścianką wspinaczkową, bujaków na sprężynkach oraz malowanie boiska, ogrodzenie terenu i ułożenie nawierzchni z pianki głosowało 68 osób, a na propozycję budowy ogólnodostępnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2, zakup i montaż huśtawek, karuzel, zestawu zabawowego ze zjeżdżalniami, kładkami i tunelem oraz wykonanie podłoża syntetyczno-trawiastego i ogrodzenie nowoczesnego placu zabaw zagłosowało 81 osób.
Burmistrz zachęca
– Zainteresowanie budżetem obywatelskim jest w tym momencie ogromne, oby tak było do końca – mówi burmistrz Paweł Banasik. – W ubiegłym roku nie spełniło to naszych oczekiwań, mam nadzieję, że w tym roku tych inicjatyw społecznych będzie dużo więcej, ludzie zaangażują się, bo powinni mieć świadomość, że nawet jeśli jest to mała, określona kwota 100 tysięcy złotych, to zawsze możemy coś za to zrobić i to według pomysłu i inicjatywy mieszkańców, a nie według pomysłu burmistrza czy radnego z danego okręgu wyborczego.
Warto więc składać swoje projekty upiększania, usprawniania miasta. Przypominamy, że każdy mieszkaniec może zgłosić (poprzeć) tylko jedną propozycję. Propozycję musi uzupełniać lista poparcia co najmniej 15 mieszkańców miasta w wieku powyżej 16 roku życia.
– Formularz zgłoszenia projektu należy złożyć w wersji papierowej w sekretariacie naszego urzędu miejskiego do 24 sierpnia – wyjaśniają urzędnicy ratusza. – Zapraszamy do zapoznania się z zasadami budżetu partycypacyjnego oraz do składania formularzy zgłoszeń projektów. Wszystkie zasady i procedury w tym zakresie określa Regulamin Budżetu Partycypacyjnego Gminy Miasta Lipna na 2019 rok, który dostępny jest w UM w Lipnie i na stronie internetowej ratusza www.umlipno.pl.
Upiększajmy Lipno
Zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, która przyczyni się do pozytywnego rozwoju miasta. Inicjatywą obywatelską może być projekt zadania takiego jak: budowa, modernizacja lub remont elementów infrastruktury miejskiej, działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Zgłaszane projekty muszą być oczywiście zgodne z prawem oraz mieścić się w granicach zadań i kompetencji miasta. Propozycje zadań do budżetu partycypacyjnego może składać każdy mieszkaniec Lipna, który w momencie wypełniania wniosku ma ukończone 16 lat.
Do tematu wrócimy.
Tekst i fot.
Lidia Jagielska
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Zdecyduj, na co pójdzie 100 tys. zł z budżetu obywatelskiego komentarze opinie
Czy projekt" budowa ścieżki zdrowia w parku miejskim" został w całości wykonany? Nic ml i o tym nie wiadomo. A jestem tym tematem bezpośrednio zainteresowana.
Plus plac zabaw dla dzieci w miejscu byłego placu zabaw ....w parku oczywiście.