:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  26°C bezchmurnie

Zbezcześcili i okradli groby w Grochowalsku

Nieznany sprawca lub sprawcy ukradli elementy metalowe z co najmniej kilkunastu pomników na cmentarzu parafialnym w Grochowalsku. Mieszkańcy są zbulwersowani. Podejrzewają, że to sprawka amatorów łatwego zarobku

Do zajścia doszło w miniony czwartek, prawdopodobnie w godzinach popołudniowych lub wieczornych. W piątek do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec Grochowalska, prosząc o interwencję. Zgłaszający chce zachować anonimowość.

– Jestem w pracy, ale już dzwoniła do mnie siostra, informując, że ktoś sprofanował groby na naszym cmentarzu. Gdy tylko skończę zmianę, sam pojadę to sprawdzić. Jestem zbulwersowany i proszę redakcję CLI o nagłośnienie sprawy. Złodziej nie może uniknąć kary – powiedział nam w piątek mężczyzna.

My jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy do Grochowalska. Tamtejszy cmentarz jest niewielkim obiektem. Co może sprzyjać kradzieżom, jest położony na uboczu, w sąsiedztwie pól i drzew. Na miejscu spotkaliśmy kilkoro mieszkańców wsi. Wszyscy przyszli w tym samym celu. Chcieli sprawdzić, czy złodziej lub złodzieje zniszczyli także ich rodzinne pomniki.

Po krótkich oględzinach można było stwierdzić, ze szkody wyrządzono na co najmniej kilkunastu pomnikach. Celem padły metalowe elementy jak krzyże czy figurki ozdabiające płyty nagrobne. Zostały odcięte piłą lub po prostu oderwane. Na niektórych grobach są jeszcze wyraźne ślady. Zdaniem miejscowych to ewidentnie robota tzw. złomiarzy, czyli osób widzących łatwy zarobek w sprzedaży elementów metalowych na skupach złomu.

– Parę lat temu ginęły u nas wazony. Teraz łupem padły głównie małe krzyżyki. To straszne jak można zrobić coś takiego za parę złotych – przyznaje Andrzej Jankowski, mieszkaniec Grochowalska.

Sprawę zgłoszono na policję. W piątek na miejscu byli dzielnicowi z Dobrzynia nad Wisłą. Mimo że zniszczenia dotyczą minimum kilkunastu pomników, jak dotychczas zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (lub wykroczenia, to jest zależne od wartości skradzionych przedmiotów – red.) złożyła... zaledwie jedna osoba. – Mamy takie zawiadomienie, ale tylko odjednej osoby. W takim wypadku można mówić raczej o wykroczeniu niż przestępstwie – wyjaśnia st. asp. Marcin Impert z KPP Lipno.

Mieszkańcy wsi mają nadzieję na to, że policja schwyta sprawcę lub sprawców. Sami dodają jednak z pewnym zrezygnowaniem, że ewentualna kara pewnie i tak będzie mała ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.

Istotnie tak może być, jeśli zawiadomienie złoży tylko jedna osoba. Ale jeśli na policję zgłosi się więcej poszkodowanych, wówczas sprawa może nabrać rozpędu, a złodzieja spotkać wyższa kara. 

Tekst i fot. (ak)

Zbezcześcili i okradli groby w Grochowalsku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się