:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Zabytkowa świątynia wypiękniała

Inwestycje, Zabytkowa świątynia wypiękniała - zdjęcie, fotografia

Zakończyła się renowacja drewnianych posadzek kościoła Rzymsko-Katolickiej Parafii pw. Św. Barbary w Chrostkowie. Dzięki temu zamknięto długoletni proces remontu świątyni.

Chrostkowski kościół to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków na ziemi dobrzyńskiej. Jego początki datuje się na XVIII wiek. Dzięki stałemu i systematycznemu wykonywaniu prac renowacyjno-restauratorskich obiekt zachowany jest w bardzo dobrym stanie.

Od niedawna parafianie cieszą się z odnowionej drewnianej podłogi, która została wycyklinowana, polakierowana oraz zabezpieczona odpowiednimi utwardzaczami. Od kilkudziesięciu lat nie była naprawiana. Udało się tego dokonać dzięki hojności parafian oraz dotacji z urzędu gminy i starostwa powiatowego.

– Kościół nabrał pięknego blasku. Parafianie są zadowoleni z efektu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że prace mogły zostać wykonane. Myślę tu o parafianach oraz instytucjach dotujących – dziękuje ksiądz Marek Trymers, proboszcz Parafii Chrostkowo.

Prace prowadzono ponad tydzień. W związku z tym kościół musiał być wyłączony z użytkowania na ten czas. Msze święte odbywały się przy kaplicy na cmentarzu parafialnym. Proboszcz parafii jest dumny z obecnego stanu kościoła i budynków do niego przynależnych, gdyż udało się zrealizować najpotrzebniejsze inwestycje. Zostały do wykonania jedynie zadania wymagające niewielkich wkładów finansowych, które będą na bieżąco realizowane.

W ciągu ostatnich lat świątynia zyskała nowy dach i okna, odrestaurowano wszystkie ołtarze oraz organy. – Co roku staramy się wspierać naszą świątynię, bo jest to praktycznie jedyny zabytek na naszym terenie. Jest on ważny dla nas tym bardziej, że znajduje się w herbie gminy – tłumaczy Mariusz Lorenc, wójt gminy Chrostkowo.

Całość remontu posadzki kosztowała 25 tys. zł. Władze gminy przeznaczyły na ten cel 6 tys. zł, a powiatu 10 tys. zł.

Tekst i fot. Natalia Chylińska-Żbikowska

Zabytkowa świątynia wypiękniała komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się