:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Wydadzą ponad 3 miliony zł

Urzędy, Wydadzą ponad miliony - zdjęcie, fotografia

Samorząd stawia na inwestycje, ale nie ponad stan. W tym roku na terenie Wielgiego i okolic powstanie kilkadziesiąt przydomowych oczyszczalni ścieków, wykonana zostanie droga w Bętlewie, rozpocznie się inwestycja związana z budową nowego boiska w Teodorowie. To tylko część planów

Bieżący rok jest rokiem wyborczym, dlatego mieszkańców nie powinno dziwić inwestycyjne ożywienie praktycznie w całym powiecie. Ale samorząd w Wielgiem utrzymuje status quo i na inwestycje tradycyjnie przeznacza tyle pieniędzy, na ile gminę stać. Zgodnie z planowanym budżetem dochody na 2018 rok wyniosą 32,3 mln zł, zaś wydatki 33,9 mln zł. Oznacza to ok. 1,6 mln zł deficytu. Na zadania inwestycyjne przewidziano 3,3 mln zł.

– Wykonamy w tym roku 68 przydomowych oczyszczalni ścieków za ok. 630 tys. zł. Nawierzchnię asfaltową zyska droga w centrum Bętlewa na odcinku około kilometra. Wartość będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu, ale szacujemy, że pochłonie to ok. 600 tys. zł. Chcemy rozpocząć inwestycję w Teodorowie, gdzie w planach mamy wykonanie boiska z infrastrukturą. Mamy na to w tym roku 644 tys. zł, z czego 321 tys. zł pochodzi z dotacji z Ministerstwa Sportu – mówi o najważniejszych inwestycjach w 2018 roku wójt Tadeusz Wiewiórski.

Jeśli chodzi o boisko w Teodorowie, jest to kontynuacja wcześniejszych planów, które wyhamowało nieprzyznanie gminie wcześniejszej dotacji. Mimo to tamte plany zostały zachowane i w miejscu dzisiejszego, fatalnego boiska, ma powstać nowoczesny obiekt na miarę gminy.

Ponadto w planach jest przebudowa 2,5 kilometra drogi gminnej z Witkowa do Czarnego. Przy ul. Kasztanowej w Wielgiem powstanie plac zabaw i siłownia zewnętrzna. W wielickim parku wykonana zostanie ścieżka edukacyjna.

Gmina ciągle zabiega o dofinansowania. Jeśli kolejne starania przyniosą efekty, budżet na inwestycje może jeszcze wzrosnąć. Włodarze zrobić dla mieszkańców mogliby jeszcze więcej, ale jak zwykle gro środków pochłaniają dwie dziedziny. Blisko 40 procent całego budżetu idzie na pomoc społeczną, to około 13 milionów złotych. Kolejne ponad 10 milionów trafia na oświatę.

Przypomnijmy też, że w najbliższych dwóch latach w gminie może przybyć co najmniej 50 miejsc pracy. To dzięki prywatnej inwestycji, którą być może ulokuje w Piasecznie krajowy inwestor. O sprawie budowy chlewni pisaliśmy przed kilkoma tygodniami i jeszcze do niej w CLI będziemy wracać.
 

Tekst i fot. (ak)

Wydadzą ponad 3 miliony zł komentarze opinie

  • gość 2018-02-26 20:43:59

    plac zabaw i siłownia przy kasztanowej? Jak z metalu to pojdzie na zlom, jak z derwna to pojdzie do pieca

  • Gość5254 - niezalogowany 2018-02-26 21:47:10

    Też jestem takiego samego zdania, przy ul. Kasztanowej nie ma sensu nic robić, wszystko zniszczą, nie dbają o nic. To nie ludzie tylko zwierzęta które wszystko by niszczyli i brałi do siebie na opał!!!

Dodajesz jako: Zaloguj się