:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Wakacje ekologicznie w Lipnie

Biblioteki, Wakacje ekologicznie Lipnie - zdjęcie, fotografia

W miniony czwartek trzynaścioro uczestników zajęć wakacyjnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną uczestniczyło w warsztatach ekologicznych przeprowadzonych przez Martę Nadolną z miejscowego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych

To była znacząca lekcja ekologiczna dla młodych lipnowian uczestniczących w czwartkowych zajęciach bibliotecznych. Dzieci dowiedziały się jak segregować śmieci, jakie kolory koszy i worków obowiązują, co to jest PSZOK, PET, PUK, gdzie można wyrzucić baterie a gdzie leki czy lodówkę albo pralkę. Bibliotekarki Dorota Trojanowska i Iwona Kowalska nie tylko doskonale dzieci do tej lekcji przygotowały, ale i zaprosiły do czytelni przedstawiciela lipnowskiego odbiorcy śmieci, czyli spółki PUK, Martę Nadolną.

– Baterie to odpady niebezpieczne i dlatego nie wolno ich wrzucać do kosza na śmieci – przestrzegała Marta Nadolna. – Leki również należą do niebezpiecznych odpadów i można je wyrzucać w aptece lub w PSZOK-u, czyli punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W tym punkcie możemy też bezpłatnie zostawić lodówkę, pralkę czy meble. Istnieje też możliwość wystawienia przed nasz dom takich przedmiotów w wyznaczonym terminie. Zbiórka taka odbywa się cztery razy w roku, zawsze w ostatnim miesiącu kwartału.

Była też lekcja recyklingu. Maluchy dowiedziały się jak nadać drugie życie śmieciom, wykonując z kartonów kosze na śmieci czy ozdoby z butelek plastikowych. Uczestnicy zajęć otrzymali upominki ufundowane przez spółkę PUK i zaproszenie do odwiedzenia składowiska i PSZOK-u.

– Wiem już, że PET to znaczy butelka plastikowa, której nie można wrzucać do śmieci ogólnych, tylko plastikowych, bo ona nadaje się do recyklingu – mówi Maciek.

Trzynaścioro uczestników w miniony czwartek uzupełniło własnoręcznie i zaakceptowało wspólnie stworzony regulamin dobrego zachowywania się w czytelni, a po wspólnym posiłku przystąpiło do zabawa logicznych, plastycznych i zręcznościowych. Nie obyło się bez ulubionej zabawy dzieci, czyli zapamiętywanki „Poszedł Jarek na jarmarek i kupił sobie…”, w której liczy się dobra pamięć.
Kolejne spotkania w czytelni książnicy publicznej czekają na dzieci w każdy czwartek wakacji w godzinach od 9.00 do 13.00.
 

Tekst  i fot. Lidia Jagielska

Wakacje ekologicznie w Lipnie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się