:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?



W gminie Dobrzyń nad Wisłą będzie drożej za śmieci

Samorządy Gminne, gminie Dobrzyń Wisłą będzie drożej śmieci - zdjęcie, fotografia
Gazeta CLI 12/12/2018 13:16

To fatalna, ale pewna informacja dla mieszkańców miasta i gminy, którzy od przyszłego roku będą płacić więcej za odbiór odpadów komunalnych. To wynik wygasającej z końcem grudnia umowy na odbiór śmieci z firmą Remondis i konieczności zapewnienia wywozu odpadów na kolejny rok

Obecna umowa obowiązuje do końca 2018 r. Zgodnie z przepisami dobrzyński samorząd musi rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę na odbiór odpadów na kolejny rok jeszcze w grudniu. Pierwszy przetarg unieważniono, bo najniższa oferta opiewała na ponad 1,3 miliona zł i była o 150 tys. zł wyższa niż zaplanowany na ten cel budżet. Rozpisano więc drugi przetarg. W nim najniższa oferta... jest jeszcze wyższa.

Tym razem firma Remondis za roczną obsługę wywozu śmieci na terenie miasta i gminy chce 1,5 miliona zł. W związku z tym, że w ramach obecnie realizowanej umowy roczna kwota jest o 400 tys. zł niższa i wynosi 1,1 miliona zł, od nowego roku cena śmieci musi pójść w górę.

– Wzrost cen obserwujemy na rynku w całym kraju, inne gminy też borykają się z tym problemem. Rośnie cena paliwa, w górę idą koszty pracownicze. W związku z tym nie mamy innego wyjścia i powinniśmy przyjąć obecną ofertę. Nie ma żadnej gwarancji, że kolejna nie byłaby jeszcze wyższa. Mamy obowiązek realizowania ustawy, więc proszę o zaplanowanie odpowiedniej kwoty w budżecie – mówi burmistrz Piotr Wiśniewski.

Większe wymagania firmy odbierającej odpady trzeba będzie pokryć. Jako, że wg ustawy samorządy nie mogą dofinansowywać wywozu śmieci i system musi się samofinansować, dodatkowe obciążenie zostanie przeniesione na mieszkańców. Ile wyniosą podwyżki? Tego na dzisiaj nie wiadomo. Ustalenie wysokości i sposobu naliczania opłat tradycyjnie zależeć będzie od rady miasta. Sytuacja mogłaby być lepsza, gdyby wyższa była ściągalność opłat za śmieci. Ta wynosi niewiele ponad 80 procent i choć w egzekwowaniu opłat pomaga urząd skarbowy, to są tacy mieszkańcy, którzy za śmieci nie płacą od momentu wejścia w życie ustawy.

– Obawiam się, ze jak znów podniesiemy ceny, popadniemy w spiralę niewypłacalności. Przez to, że są tacy którzy nie płacą wcale, pokrzywdzeni są ci, którzy płacą uczciwie. A jak będzie drożej, to i tych drugich będzie ubywać – mówi radny Grzegorz Raszkiewicz.

– Zawsze mieliśmy problem, by jak najsprawiedliwiej rozłożyć opłaty. Musimy zrobić to tak, by podwyżki były możliwie jak najmniejsze – dodaje wiceprzewodnicząca RM Jadwiga Grudzińska.

Padła też propozycja od jednego z sołtysów, by podpisać umowę tylko na pół roku i poczekać na spadek cen, wtedy podpisać kolejna. Ewentualnie by zostawić sobie możliwość aneksowania umowy. Samorząd bierze pod uwagę różne opcje.

– Skłaniamy się ku ostatniej ofercie, ale przetarg jeszcze nie jest rozstrzygnięty. Analizujemy sytuację, kalkulujemy o ile trzeba będzie podnieść ceny. Weźmiemy pod uwagę wszelkie rozwiązania, by podwyżki były jak najmniej uciążliwe – wyjaśnia burmistrz Piotr Wiśniewski.

Obecnie mieszkańcy Dobrzynia i okolic płacą za śmieci segregowane od 15 do 59 zł od osoby, w zależności od ilości domowników. Opłaty są oczywiście wyższe w przypadku odpadów niesegregowanych.

Tekst i fot. (ak)

Reklama

W gminie Dobrzyń nad Wisłą będzie drożej za śmieci komentarze opinie

  • Gośćdnw - niezalogowany 2018-12-12 21:02:25

    Brawo za 1,3 milona nie podpisać a za 1,5 podpisać takie cuda tylko w Dobrzyniu!!!! Jakos cisza w Dobrzyniu o tym narazie ale jak by Jacek Waśko takie coś podpisał to taczkami by juz wywozili!!! Teraz jeszcze woda CO i ścieki do góry!!!!! Bbbbbbooooossssskkkkkoooo!!!!!!!!

  • gość 2018-12-12 21:12:41

    No Paranoja jednym słowem opieka nie daje zapomogi bo przekraczamy dochód a rachunki w górę no to ładnie nasi radni nowi nas załatwili może zrezygnują z własnych pensji lub Panu Burmistrzowi o połowe mniej wypłacić pensji na poczet podwyżek albo ludzie róbmy strajk jak banda 15 radnych może decydować za całą społeczność :(

  • gość 2018-12-12 23:12:50

    Nowa Rada pracę rozpoczęła od walki kto będzie pierwszym zastępcą przewodniczącego. Wybitnie uzdolniona pani nie popuściła, dopięła swego. Dla mnie to zły znak na początek kadencji. Czy ich praca będzie się skupiać głównie na walce o wpływy? Spójrzcie drodzy mieszkańcy kto jest przewodniczącym poszczególnych komisji. Największym kuriozum jest komisja rewizyjna, która ma czuwać nad prawidłowością działania Urzędu i jednostek mu podległych. Pytam kto w tej komisji ma jakiekolwiek doświadczenie, kto jest w stanie napisać protokół pokontrolny? Czy z góry chodzi o to żeby ta komisja była taka słaba merytorycznie? Ekipa obecna zwyciężyła dzięki kampanii negatywnej opartej na dyrdymałach, negacji i kłamstwach, nie rozumiem jak społeczeństwo dało się na to nabrać. Jestem pewien że nie upłynie zbyt dużo czasu jak ludzie się obudzą i zatęsknią za porządkiem w Urzędzie jaki był do tej pory. Nie chcę uprzedzać faktów ale już widzę kto znajdzie pracę w Urzędzie i jednostkach. Tym wyborem wróciliśmy do tego co było cztery lata temu. Czy wyborcy naprawdę tego chcieli czy zostali uwiedzeni( tylko czym, ja osobiście widziałem w tej kampanii ogrom demagogi i bzdur).

  • GośćDobrzynianka - niezalogowany 2018-12-13 03:22:58

    Pièknie ujáĺ pan to wszystko, myśle tak samo.....gratulacje dla pana.....

  • Gośćja - niezalogowany 2018-12-13 05:58:40

    Jakoś teraz nie widać i nie słychać żadnego przeciwnika poprzedniej władzy!!!Jak poprzednicy podpisali umowę.na 1,1 miliona ooo matko co to było a teraz cisza to nie ostatnia podwyżka o nie

  • Gość - niezalogowany 2018-12-13 08:35:47

    Powiem krótko Ci którzy wybrali burmistrza Piotra Wiśniewskiego to otworzą oczy po nowym roku a wtedy a wtedy będziecie płakać już nie którzy otworzyli oczy ale to jeszcze nie to powiem na koniec tak Chcieliście zmiany to teraz macie ja i będzie jeszcze gorzej bo mafia powróciła do urzędu spowrotem. Gratulacje wyborcy teraz płacić będziecie!!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-13 19:55:53

    Drodzy Państwo, miałem okazję wglądu w nieroztrzygnięty w czas przetarg za ostatniej władzy. Prawda jest taka, że powyżej wspomniana firma świadcząca usługi zapowiedziała znacznie wcześniej podwyżki. Uwczesna wtedy władza nie przyjęła przetargu i podwyżki opiewającej na 200tyś czyli 1 300 000. Czekano do nowego roku. Nie chcę wynikać dlaczego. Choć myślę, że mądry się domyśli. Tamten przetarg się przedawnił, a firma wiedząc kto ile proponował wyszła z jeszcze wyższą, a zarazem najniższą obecnie ofertą. Prawda jest taka, że mogło być drożej ale i tak taniej niż będzie teraz. Pozdrawiam z Włocławka.

  • Mieszkaniec Dobrzynia - niezalogowany 2018-12-13 21:12:16

    Proszę Państwa, czego się spodziewaliscie. Radni pchają się aby przez 5 lat dostawać miesięcznie po 400 lub 500 zl. miesięcznie, Zastępcy po 800 zl, ile przewodniczący nie mam pojęcia. Radni śmiechu warci przychodzą głowa opuszczona oby się nie wychylac. Pani ktora pracowała w gminie nieprzyjemna knabrna i arogancka,interesantów mierzyla wzrokiem,teraz zostala radną. Śmiech na sali. Kolejni podobni.Dokladnie wrócą czasy sprzed 4 lat. No i jeszcze jedno nic się nie zmieni,wszędzie obstwaieni znajomi i rodzina po układach . Miasto ustrojone przed świętami-masakra. Radni obniżce jeszcze podatki jak poprzedni i niektórzy z was rolnikom bo mają po 100ha i nie mają z czego zapłacić. Jeszcze jedno w radzie był ojciec ,a teraz syn-czy to nie zbieg okoliczności. Na koniec dodam tylko że skoro były Burmistrz był zły to trza było też całą radę zmienić. Idzie w złym kierunku.

  • gość 2018-12-13 22:16:54

    Szanowny Panie z Włocławka, przetarg się nie przedawnia, był zgodnie z prawem unieważniony gdyż zamawiający przeznaczył na zamawianą usługę mniejszą sumę niż najniższa zaproponowana przez uczestników. Poprzedni Burmistrz unieważnił ponieważ nie miał szans żeby poprzednia Rada zgodziła się na zwiększenie funduszu na ten cel. Już słyszę jak by mu się dostało ( wiadomo od których Radnych). Unieważnił i dał pole do popisu nowemu , niech się wykaże jaki jest skuteczny. W kampanii wyborczej opowiadał jak wszystko tanio i prosto zrobi, ma większość w Radzie więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobił. Poza tym, na wstępie pisze Pan "miałem okazję wglądu w nierozstrzygnięty w czas przetarg" ( pisownia oryginalna). Mam pytanie, czy ma Pan pojęcie jak wygląda procedura przetargowa, opowiada Pan bajki że miał okazję wglądu w nierozstrzygnięty przetarg, jak to rozumieć, że ktoś otworzył oferty przed rozstrzygnięciem, sprawdzał oferty przed oficjalnym otwarciem.

  • M. - niezalogowany 2018-12-13 22:36:08

    Droga Redakcjo, Czytelnicy. Przede wszystkim poprzedni przetarg został unieważniony przez ówczesnego Burmistrza MiG Jacka Waśko w dniu 06.11.18, gdzie w uzasadnieniu stwierdza, że ,,nie przewiduje zwiększenia kwoty przewidzianej na realizację przedmiotowego zamówienia”. Pisząc o takim temacie warto wspomnieć tak istotne fakty, ogólnodostępne na bip.dobrzyn.pl, ponieważ rodzi to niepotrzebną polemikę. Ponadto nikt inny, tylko mieszkańcy MiG Dobrzyń n/W zdecydowaną większością wybrali obecnego Burmistrza i RM. Minął miesiąc ich władzy, spotkali się 2x, a Wy Państwo wylewacie taką falę krytyki, obarczając ich za wszystkie cierpienia świata, zarzucacie im jakieś powiązania. Mocne i zbyt daleko idące oskarżenia swoją drogą. Bądźmy obiektywni, konstruktywnie dyskutujmy, mądrze krytykujmy ale bądźmy uczciwi w tym. Dajmy im czas na pracę, wykazanie się. Przede wszystkim na początek niech się zorganizują, rozliczą z poprzednią kadencją, przeprowadzą niezbędny audyt i zaczną z czystą kartą. Myślę, że sporo osób tutaj wystawiłoby pomnik przed urzędem poprzedniemu p. Burmistrzowi, ale to juz nie czas na to, bo dopiero co dostał laurkę od Wyborców za ubiegłą kadencję. Dla obecnych Włodarzy też przyjdzie taki okres, ale cierpliwie poczekajmy. Patrzmy na to z optymizmem i nadzieją, a jeśli to za mało to zawsze można się politycznie uaktywnić i spróbować sił samemu.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-14 00:02:33

    Gadanie będzie zawsze. Audyt wszystko pokaże a po 5 latach oceńcie czy pan Piotr obraz rada pomogli czy zaszkodzili bo póki co większość poziomem dorasta do Pana W. Wyylumaczcie mi tylko na co poszlo 13mln? No na co ? 0

  • gość 2018-12-14 23:12:05

    Czekać 5 lat na ocenę czy Burmistrz i Radni dobrze spełniają swoją rolę to trochę za długo, oceniać trzeba na bieżąco. Nikt na Nich się nie rzuca, sami pracują na swoją opinię, wcześniej pisałem jaka była walka o obsadę funkcji zastępcy przewodniczącego, żałosny widok. Proszę przeczytać mój wpis z 12 grudnia godz. 23:12:50. Gdzie jest tam atak , to jest ocena faktów( to już teraz nie wolno oceniać? ). Bezwzględny atak to był 4 lata temu, od samego początku, wtedy nie mówiliście żeby czekać na koniec kadencji? Pyta Pan gdzie poszło 13 mln. to ja zapytam skąd ta suma, rok jeszcze nie rozliczony a Pan już wie ile jest wydane. Żeby zaspokoić ciekawość polecam sprawdzić na bip-ie jest tam wszystko, na początku poprzedniej kadencji zadłużenie wynosiło 2,9 mln. Od 2015 r. do 30. 08. 2018 r. ponad 18 mln inwestycji w tym czasie zadłużenie wzrosło z 2,9 mln do 11 mln. Wszystkie inwestycje są opisane w podsumowaniu kadencji, nic nie potrzeba tłumaczyć wystarczy poczytać a nie węszyć sensacji ( gdzie pieniądze?). Miliony poszły na inwestycje i będą nam mieszkańcom służyć. Nie prędko znajdzie się następca, który zrobi tyle w jednej kadencji, przy takim oporze Rady. Tyle było ujadania żeby nie inwestować w park. Obecnie już podwyższono o kilkaset tysięcy plan wydatków na park , głosowanie 15 głosów za. Nikt nie zapyta zagorzałych przeciwników czemu głosowali teraz za, co się zmieniło, tylko Burmistrz i już zmienili poglądy. Jak teraz wyglądają, kiedy byli uczciwi, wtedy kiedy awanturowali się żeby nie inwestować w park czy teraz bez słowa wyjaśnienia głosując za zwiększeniem finansowania.Teraz takie głosowanie obnaża ich hipokryzje.

  • Gość z Dobrzynia - niezalogowany 2018-12-15 16:27:07

    Problemy były i będę. Ci którzy nie płacą za śmieci nie powinny dostawać zapomogi czy innych świadczeń z urzędu.Polscy politycy jak Polscy urzędnicy powinny brać przykład z wielkiej Brytanii lub Niemiec albo Francji

  • gość 2018-12-15 22:18:26

    proszę państwa nasze miasteczko Dobrzyń ze względu na historię powinno wyglądać pięknie,estetycznie,dla odwiedzających i samych mieszkańców a jaka jest rzeczywistość katastrofa i tak brak jakiejkolwiek restauracji czy choćby baru ewenement chyba w skali kraju,następnie ulice takie jak Robotnicza,Służba Polsce,Sportowa z dojazdem do Stadionu wyglądają strasznie,no i sam obiekt sportowy tzn.pawilon,ogrodzenia wokół pozostawiają wiele do życzenia.Mam taki apel do władz naszego miasteczka aby wzieli pod uwagę wyeliminowanie wszystkich banerów reklamowych w samym miasteczku można to już zauważyć na ogrodzeniu na przeciw cmentarza jak to wygląda ,i same ogrodzenie można wymusić na użytkowniku o bardziej estetyczne zabezpieczenie placu składowego.

  • gość 2018-12-16 02:28:48

    Może też wypowiem się w sprawie śmieci. Zwolennicy poprzedniej władzy, widzę wasze ogromne rozgoryczenie za podwyżka za śmieci ,ale zanim zajmie się głos wypada zapoznać się z materiałem w tym temacie. Podczas sesji P. Marta wyjaśniała problem i tłumaczyła przyczynę czemu nie doszło do przetargu, otóż Waśkiemu zależało na podłożeniu nogi / delikatnie mówiąc/swojemu następcy. Sprawa miała miejsce już po jego przegranej, więc wiedział że zrobienie świństwa następcy roznieci fale nienawiści pod adresem Wiśniewskiego. Był taki ostrożny, szukał tańszego odbiorcy ? co mu zależało na taniej firmie jak już nie jego panowanie. Zawalił jak całe 4 lata i z ironicznym uśmiechem zaciera ręce że cel osiągnął. Zbucze jajo podłożył nowemu burmistrzowi i nowej radzie żeby ludzie mieli o czym gadać, komentować i porównywać. Ktoś kto ma trochę więcej w głowie niż sieczkę nawet nie rozpoczynał by dyskusji w tym temacie a zanim rozpocznie kolejny wpis niech przejrzy sesje i wysłucha gdzie powstał błąd. Przy okazji dowie się że nagrody podzielił sprawiedliwie w kwocie powyżej 80 tys, netto . Z tym nie miał problemu i zdążył wyczyścić kasę do ostatniej złotówki. A czy wiesz zwolenniku Napoleona, że ten gość zostawił takie bagno, że nauczycielom nie ma z czego wypłacić pensji. To też wina Piotra czy poprzednika? Więc zanim zaczniesz krytykować nową władzę pozwól im się rozejrzeć, niech zobaczą jakie jeszcze są dziury do załatania ile jeszcze spraw sądowych przed którymi Waśko uciekł z smród i wyroki zostały do spłacania. To też wina nowej władzy. Przez całe najbliższe 5 lat będzie reperował to co Jacuś zepsuł.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-16 19:59:37

    Jeśli gmina taka biedna to czemu nowy burmistrz przyznał na mikołajki po 1000 zł. bonów każdemu pracownikowi, gdzie stary burmistrz przed wyborami w pażdzierniku też przyznał każdemu pracownikowi po 1000 zł. Czy to właśnie nie jest rozrzutność kasy z naszych podatków. I co na święta znowu dostaną po 1000 zł? Każdy by tak co dwa miesiace chciał dostawac 1000 zł. Jeszcze mało pensji dostają przecież to jest paranoja jakaś.

  • gość 2018-12-17 20:01:29

    Bony to akurat pieniodze z fuduszu socjalnego , pieniodze pracowników

  • Gość - niezalogowany 2018-12-17 20:29:11

    Chcieliście NOWEGO burmistrza to macie...

  • Cyrk - niezalogowany 2018-12-17 22:54:09

    A w gminie Wielgie cisza, porządek i spokoj. Bierzmy przykład od sąsiadów. Dajmy czas, może i my powstaniemy z kolan i odbudyjemy ruiny jak kiedyś za (międzą) dajmy czas!

  • gość 2018-12-17 23:04:16

    Ludzie, Wy nie macie rozumu czy jesteście ślepi i głusi? Winicie obecną władzę za to, że musi łatać dziurę po starej? Dlatego, że Pan Waśko anulował przetarg i musimy płacić więcej? Naprawdę taką sieczkę macie w głowię czy to wypowiadają się osoby, które dostały słynne już premie? Przestańcie siać propagandę. Ludzie nie są głupi.

  • Michał - niezalogowany 2018-12-18 11:14:24

    Ja również się zastanawiam nad ślepotą i nieumiejętnym czytaniem przez ludzi wypisujących te brednie. Przecież jak to osoba powyżej napisała, Waśko nie podpisał umowy w pierwszym przetargu. Czy zadłużenie w wysokości 11 mln (jak na razie tylko tyle się doszukano) to też wina nowej władzy? Współczuję nowemu burmistrzowi latania tej dziury i fali hejtu od osób takich jak widać tu w komentarzach. Nie ukrywajmy, najbliższe lata to będzie latanie budżetu po p. Waśce. Ale ciemny lud będzie mówił że nic się w gminie nie robi. Zainteresujcie się ludzie tym co się dzieje dookoła Was!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-18 11:59:46

    ciemny lud dalej będzie tkwił w obronie Nikodema co by się nie wydarzyło. dalej będzie powielał temat o "mafii" i "sitwie" w radzie mimo że w jest to prawie nowy skład. co Wam dał i obiecał Waśko że dalej za nim tęsknicie? dlaczego przy wyborach nie byliście tacy zawzięci? nasze małe polskie piekiełko jest tu w Dobrzyniu gdzie ludzie bez żadnej wiedzy i umiejętności mają najwięcej do powiedzenia. a panu redaktorowi należy się wielki negatyw za szerzenie zamętu i pisania niedomówień. to nie jest wyborcza.

  • gość 2018-12-18 18:42:45

    Rodzina 6 + płaci za śmieci 89 zł msc a co z kartami dużych rodzin czemu nikt tego nie bierze pod uwagę ,w końcu po coś one są czemu by nie obniżyć rodzinom wielodzietnym chociaż o 10% mój mąż to co zrobi to wszystko idzie na rachunki ja również pracuję i przekracza mi dochód na 500+ na pierwsze dziecko ale czy ktoś się nad tym zastanawia że ludzie nie mają pieniędzy bardzo jest to przykre

  • Gość - niezalogowany 2018-12-18 19:58:11

    @gosc Proszę mieć o to pretensje do tych 20-30% osób w naszej gminie które nie płacą za śmieci mimo wezwań komorniczych. To za nich gmina musi dopłacać i dzięki temu mamy takie stawki. Również trzeba pamiętać od jakiego okresu mamy tak niekorzystne umowy a mowa tu o 3 latach wstecz. Nie stać nas na dopłacanie. Co niektórzy zauważyli gdzie leży wina i nieumiejętne zarządzanie naszymi funduszami. Potrzebujemy włodarza który każda wydana złotówkę obejrzy 2 razy i pozyska fundusze z zewnątrz a nie będzie się sądził bo wniosek został dostarczony po czasie i go nie uznano. Nasza gmina jest biedna i to od dawien dawna się nie zmienia ze względu na profil rolniczy. Mam nadzieję że pan Piotr poprawi sytuację finansową. Tylko zaczynając od naprawy, grubej naprawy budżetu nie wróżę inwestycji. Mamy to co mamy.

  • Piotr - niezalogowany 2018-12-21 21:06:05

    Ta osoba która pisze wyżej prosze i nie wie o czym. Bo to nie gmina dopłaca do śmieci za tych co nie PŁACĄ. Bo gmina ze swojego budżetu nie może, to my uczciwie płacąc rachunki płacimy za Cwaniakow. W formie podwyższonych stawek uchwalonych przez radę miasta. Skoro są bezradni w sprawie tych co nie płacą TO MOŻE WSZYSCY NIE PŁACIMY. Może by to zmobilizowało WŁODARZY MIASTA do jakiegoś rozwiązania tej sprawy. A nie iść najprostszą drogą i podnosić stawki.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-06 19:43:28

    Zaprasza gmina Tłuchowo na kurs dobrego zarzadzania bo w DnW to chyba jest za duzo do ogarnięcia albo za male pensje maja. Nie ma nawet kto drog odśnieżyć a w tluchowie juz wszystko odgarniete.

Dodajesz jako: |