:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C rozproszone chmury

VAT tylko elektronicznie

Urzędy, tylko elektronicznie - zdjęcie, fotografia

Z nowymi obowiązkami muszą zapoznać się mikroprzedsiębiorcy płacący podatek VAT. Od 1 stycznia 2018 roku czeka ich tylko elektroniczna forma rozliczania z fiskusem.

– Powszechny obowiązek składania deklaracji VAT drogą elektroniczną zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2018 roku – informuje zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie Mariusz Mańkowski. – Do końca 2017 roku, za wyjątkiem tych podatników, którzy już zostali zobligowani w 2017 roku do przekazywania deklaracji VAT w formie elektronicznej, to podatnik decyduje w jakiej formie dostarczy do urzędu skarbowego deklarację VAT. W zależności od swoich preferencji może to zrobić tradycyjnie, udając się do urzędu skarbowego właściwego w zakresie podatku VAT, wysłać ją pocztą lub nowocześnie i szybko – drogą elektroniczną.

Od 1 stycznia 2018 roku nie będzie już żadnych wyjątków, ponieważ każdy czynny podatnik VAT, składający deklaracje VAT-7 lub VAT-7K zostanie zobligowany do przekazania tych deklaracji wyłącznie w formie elektronicznej, na podstawie art. 99 ust. 11b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j. t. Dz. U. z 2017, poz. 1221 z późn. zm.).

– Od 1 stycznia 2018 roku w zakresie prowadzenia ewidencji VAT nastąpi także istotna zmiana, wynikająca z artykułu 109 ustawy o podatku od towarów i usług, która zobowiązuje czynnych podatników VAT do prowadzenia swoich rejestrów sprzedaży i zakupów w formie elektronicznej przy użyciu tylko programów komputerowych i przesyłaniu ich do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT, czyli JPK_VAT – zaznacza Mańkowski. – JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.
JPK_VAT to nic innego, tylko dokładne dane, odzwierciedlające ewidencję zakupu i sprzedaży, którą do tej pory podatnicy mają prowadzić w formie papierowej bądź elektronicznej, aby złożyć prawidłową deklarację VAT. To przełożenie ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób.

– Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się krok po kroku jak przygotować, podpisać, w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej – mówi Mariusz Mańkowski z lipnowskiej skarbówki.
 

(LiJ), fot. internet

VAT tylko elektronicznie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się