:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C całkowite zachmurzenie

Taniej za śmieci

Urzędy, Taniej śmieci - zdjęcie, fotografia

Dobrzyńscy radni postanowili nieco ulżyć mieszkańcom miasta i gminy, obniżając opłatę za śmieci. Rzeczy w tym, że obniżka dotyczy jedynie rodzin jedno i dwuosobowych

Kwestia opłat za odbiór odpadów komunalnych jest jedną z najczęściej poruszanych w dobrzyńskim samorządzie. Gdy w życie weszła słynna „ustawa śmieciowa” większość gmin zdecydowała, by naliczanie opłat odbywało się w sposób proporcjonalny zależnie od liczby mieszkańców w gospodarstwach domowych. Jedną stawkę należało więc pomnożyć przez ilość osób i tak otrzymywało się rachunek.
W Dobrzyniu przyjęli jednak sposób kombinacyjny, stawiający w uprzywilejowanej sytuacji rodziny wielodzietne. Im liczniejsza rodziny, tym stawka w przeliczeniu na mieszkańca malała. Ale część radnych domagała się zmian, biorąc w obronę najmniejsze rodziny. – To są często emeryci, renciści, a więc ludzie najbiedniejsi. Oni powinni płacić mniej – niejednokrotnie przekonywał radny Henryk Domeradzki.

– My bijemy jakieś rekordy w opłatach za śmieci – dodał na ostatniej sesji.

Przypomnijmy, że po ostatnim przetargu odbiorem odpadów na terenie miasta i gminy zajmuje się firma Remondis. Jak wiadomo ona ma umowę z gminą i to ratusz jej płaci. Urząd ściąga zaś opłaty od mieszkańców, a system musie się sam finansować, to znaczy, że gmina nie może do niego dopłacać. Sprawę dyskutowano na komisjach. Burmistrz Jacek Waśko proponował, by w gospodarstwach jednoosobowych zmniejszyć opłatę z 18 do 16 zł. Rada poszła dalej i na ostatniej sesji zaproponowała 15 zł. Ponadto dla gospodarstw dwuosobowych zaproponowano 32 zamiast 36 zł.

Choć sprawa ponownie wywołała dyskusję, uchwałę zmieniającą stawki przyjęto. Gwoli uzupełnienia dodajmy, że pozostałe niezmienione stawki wynoszą: 40 zł dla gospodarstw trzyosobowych, 44 zł dla czteroosobowych, 53 zł dla pięcioosobowych oraz 59 zł dla sześcioosobowych i większych.

(ak), fot. ilustracyjne

Taniej za śmieci komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się