:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?



Świetlica w Bętlewie zrobiła się za ciasna

Wydarzenia lokalne, Świetlica Bętlewie zrobiła ciasna - zdjęcie, fotografia
26/02/2019 09:34

Części mieszkańców Bętlewa nie spodobała się decyzja władz gminy o przedłużeniu umowy na wynajem lokalu socjalnego w miejscowej świetlicy wiejskiej. Członkowie działającego od niedawna stowarzyszenia twierdzą, że brakuje im miejsca na prowadzenie swojej działalności. Problem był już wielokrotnie zgłaszany w gminie

Świetlica znajduje się w centrum wsi. Służy przede wszystkim do spotkań mieszkańców, zarówno tych sołeckich, ale także różnego rodzaju imprez. Główna sala z zapleczem kuchennym jest też wynajmowana na cele imprez komercyjnych, podobnie jak inne tego typu obiekty gminne. Tutaj nikt nie ma zastrzeżeń.

Na tyłach budynku znajduje się lokal socjalny, od lat zamieszkiwany przez starszą kobietę. Część mieszkańców Bętlewa od dłuższego czasu sondowała w gminie możliwość innego rozwiązania. We wsi działa już nie tylko koło gospodyń, ale także zawiązało się stowarzyszenie Klub Bętlewia. Zdaniem jego członków w świetlicy jest za mało miejsca na prowadzenie coraz szerszej działalności, stąd wielokrotne prośby do władz gminy o przeniesienie mieszkanki lokalu socjalnego w inne miejsce.

W ubiegłym roku była nawet petycja z podpisami złożona w urzędzie gminy. Sprawa była poruszana na sesjach, samorządowcy musieli się nad nią pochylić.

Aktywni mieszkańcy Bętlewa mieli nadzieję, że kwestia zostanie pozytywnie rozwiązana wraz z wygaśnięciem umowy najmu pomiędzy lokatorką a gminą. Ku ich zdziwieniu umowę przedłużono. Sprawę ponownie na styczniowej sesji rady gminy poruszyła sołtys Bętlewa Małgorzata Krajewska.

– Jestem zdziwiona i zasmucona tym faktem. Przypominam, że była petycja, gdzie mieliśmy wiele podpisów mieszkańców. Wójt obiecał, że zajmie się problemem i że nie będzie lokalu socjalnego. Zdajemy sobie sprawę z czynnika ludzkiego i nie chcemy wyrzucać tej pani na bruk, ale jako stowarzyszenie się rozrastamy i potrzebujemy po prostu więcej miejsca – mówi Krajewska.
Sprawa jest dla gminy problematyczna, bo z jednej strony trzeba pochwalić aktywizację społeczności Bętlewa, ale z drugiej zapewnić dach nad głową kobiecie, której nie stać w tej chwili na własne „M”, a jak wiadomo wolnych mieszkań samorząd nie ma.

– Nie jest łatwo usunąć człowieka z mieszkania. Ta kobieta nie ma obecnie innego lokum, stąd taka decyzja o przedłużeniu umowy.

Nadzieją są nasze plany budowy lokali czynszowych, mieszkanka Bętlewa wyraziła zainteresowanie udziałem w tej formie. Rozumiem potrzeby stowarzyszenia, ale i ono musi zrozumieć, że nie mówimy o przedmiocie, tylko o człowieku. W tej chwili musimy czekać – odpowiedział na sesji wójt Tadeusz Wiewiórski.

Wniosek jest więc taki, że problem zostaje. Perspektywa budowy mieszkań czynszowych w Wielgiem jest, ale realnie trzeba powiedzieć, że jeśli mieszkania w ogóle powstaną, to w perspektywie paru lat. Do tego czasu w bętlewskiej świetlicy zapewne będzie się musiało pomieścić i stowarzyszenie, i mieszkanka lokalu socjalnego.
 

Tekst i fot. (ak)

Reklama

Świetlica w Bętlewie zrobiła się za ciasna komentarze opinie

  • Bryza - niezalogowany 2019-02-26 20:35:10

    Przepraszam bardzo a gdzie owa Pani mieszkała przed tem? Świetlice z tego co mi wiadomo wybudowali mieszkańcy Betlewa aby im służyła a nie była lokalem mieszkalnym dla owej Pani.

  • Radna - niezalogowany 2019-02-27 09:21:02

    Była możliwość rozwiązania tego problemu, ale skoro wybraliście towarzysza wójta !!!

  • Bętlewianin - niezalogowany 2019-02-27 09:25:18

    Był kandydat na wójta, który by zmienił gminę na nalepsze, Zmarnowaliście szansę teraz idziecie pod wiatr, a wiatr wieje komuchom w oczy.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 09:10:38

    Najlepiej siedzieć w socjalu a posiada przecież jakąś część na Wierznicy ale jak ma się plecy u Pana radnegoto można żyć na koszt gminy . Każdy by tak chciał widać kto idzie za wsią bo pani sołtys walczy to jest teraz nie wygodna a ludzie nie doceniają tego co robi to jest własnoś wiejska

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 09:22:41

    Tej pani nie stać teraz na wynajem mieszkania a będzie stać na mieszkanie czynszowe? Czegos tu nie rozumiem

  • gość 2019-02-28 09:31:43

    Nadal popieracie towarzysza wójta i jego radnego, kupił was kawałkiem asfaltu, Na pięć lat zablokował rozwój gmny. Teraz wam pozostał ciemnogród.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 09:36:10

    A gdzie w tym wszystkim są dzieci to oni powinni zaopiekować się matka wielu takich mają podobna sytuacje albo nawet gorsza i wójt tak ich nie wspiera jak ta panią. Pani sołtys cały czas walczy można się przekonać obejrzyjcie trzecia sesje a pan radny podkładka tylko kolody pod nogi bo zamiast iść za wsią to ja dzieli

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 09:42:34

    Wszyscy tylko pani sołtys to pani sołtys tamto wiadomo teraz będą wybory to trzeba chwalić żeby znowu przeszła!

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 10:26:00

    No przecież widać kto robi co kolwiek dla wsi a kto siedzi

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 10:56:43

    Widać golym okiem zmiany w Bętlewie siłownia a gdzieś druga w gminie jest napiszcie bo może nie wiem a wsparcie jakie ma soltys od radnego to słychać na sesji obejrzyjcie polecam .Zobaczcie swojego wybranego !!!

  • Mieszkanic gminy - niezalogowany 2019-02-28 11:14:35

    Widziałem sesję wstyd jakich to mamy radnych blyskotliwych a szczególnie ten z Betlewa tylko śmiech potrafi wywołać na sali .Gratuluję wyboru drodzy mieszkancy!!

  • gość 2019-02-28 11:38:27

    Szkoda że dopiero teraz wieś sobie przypomniała że świetlica jest wiejska. A gdzie była pani sołtys gdy świetlica była ruiną?

  • mieszkanka gminy - niezalogowany 2019-02-28 11:40:36

    Ludzie wstyd na sali wies powinna sie wspierac a pan radny Bętlewa ją dzieli .Nie chciałabym byc sołtysem tej wsi .to ci ludzie sołtys i radny wsi powinni byc jednoscią i działac wspólnie na rzecz swojej wsi postepów radnego nie widac moze przydałoby sie wymienic juz radnego na kogos młodszego kto naprawde chce zrobic cos dla wsi i ma siłę i checi wspolpracy z panią sołtys wspólnie wtedy jako młode pokolenie moze zjednoczyli by znow wieś a nie podzielili

  • gość 2019-02-28 11:41:08

    Idą wybory sołtysa to trzeba podgrzać atmosferę i odwrócić uwagę od spraw ważnych. Najlepiej działania pani sołtys widać na drogach sołectwa zwłaszcza kolonia pod lasem. Ale lepiej się bawić nie za swoje pieniądze.

  • Miszkanka - niezalogowany 2019-02-28 12:02:31

    Kadencja radnego i soltysa trwa 4 lata jak do tej pory ta pani jest druga kadencje a swietlice remontowali dobre 10 lat temu to byla inna pani soltysem ale byl ten sam radny to pytam co on robił ze dopuścił zrobić mieszkanie socjalne w świetlicy a teraz jeszcze przeszkadza a nie pomaga w likwidacji mieszkania .A wybory przeciez byly i znow go wybrali mieszkancy nie chca postawic na młodszych rozwojowych .

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 12:03:58

    Gdzie wtedy pan radny był? Bo to on w tym czasie był już radnym a sołtysem była całkiem inna osoba.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 12:04:20

    Tylko ze pani sołtys jest 8 rok Pan radny 20 lat a świetlica po remoncie 10 lat to o którego sołtysa państwu chodzi bo ta pani to już po fakcie jak została soltysem a gdzie był Pan radny on to nawet cała świetlice obcym by oddał na socjal jeśli nie wszyscy wiedzą od kiedy pani jest soltysem dostaliście to na piśmie czytać uważniej

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 12:40:45

    Jaki rozum takie pisanie ktoś niech douczy się i dowie kto odpowiada w gminie za drogi i nie wytyka się kto za czyje pieniądze sie bawi nie ładnie wstyd !!! Żal to startuj na soltysa i pobawisz się !!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 14:26:06

    Świetlica miała być dla mieszkańców Betlewa a jak narazie to koło gospodyń i ich znajomi się tam bawią , a pozostali nie mogą ...

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 14:42:26

    A czemu nie mogą ? Kazdy moze ale jak wies jest podzielona i wszystko organizuje pani sołtys to wiadomo ze ci co ida za panem radnym to nie przyjda a potem mają pretensje

  • Mieszkaniec gminy - niezalogowany 2019-02-28 14:46:35

    Z tego co mi wiadomo to świetlice można wynająć i jakoś nie ma z tym problemu na kilku zabawach osobiście się było atmosfera przyjemna a jeśli ktoś nie ma życzenia chodzić na imprezy to niech głupot i oszcserstw nie wypisuje szkoda mi że taka nienawiść jest w betlewie ale cóż wszystkich nie zadowoli ten świat zawsze się ktoś wychyla

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 14:47:20

    Chodzi o mieszkanie a nie o Koło Gospodyń to jak coś ktoś pisze to na temat a nie żale wylewa na innych zapisać się do koła a nie krytykować i bawić się razem z nimi udzielać się to wtedy może więcej ta osoba coś powiedzieć

  • Gość - niezalogowany 2019-02-28 14:53:23

    Przepraszam bardzo czy drogi naleza do pani sołtys? Czy do sołtysa nalezą wszystkie obowiązki ? a radni to tylko zbierają oklaski i gratulacje chyba za cos tez mają płacone

  • Gość - niezalogowany 2019-03-01 07:53:08

    To mamy paradoks. Radny dzieli radny nie dobry a radnego wybrali.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-01 07:54:44

    A czy to nie jest przypadkiem żal i rozgoryczenie po przegranym pojedynku wyborczym z Panem radnym?

  • Gość - niezalogowany 2019-03-01 08:02:29

    Problem jest taki że pani sołtys wcześniej takich problemów nie widziała dopiero po przegranych wyborach. Ale rozumiem że dług wdzięczności został w starostwie za usługi wycieczkowe więc po co myśleć samemu jak ktoś moze nami manipulować.

  • Mieszkaniec gminy - niezalogowany 2019-03-01 08:57:32

    Macie prywatne urazy do pani sołtys to nie na tym forum bo tu chodzi o socjal a nie o wycieczki nauczcie się czytać i pisać na temat a prywatne brudy pieżcie w swojej wsi na zebraniach i w oczy a nie za plecami bo tylko tak potraficie aż przykro się czyta i widać kto za socjalem a kto przeciw ludzie ogarnijcie się jaką nienawiść w was siedzi taka nieduża wieś a ile nienawiści i zazdrości tylko czego tu zazdrościć

  • gość 2019-03-01 09:41:11

    Mam rozumieć że w Bętlewie to tylko ta pani korzysta z socjalu?

  • Mieszkaniec gminy - niezalogowany 2019-03-01 11:04:02

    Nie dziwie się że walczycie o świetlicę bo w całej gminie tylko u was jest socjal w budynku publicznego użytkownika szacunek dla odważnych.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-02 08:21:42

    Skoro gmina nie ma możliwości zapewnienia innego lokum lokatorce, to niech zacznie myśleć o inwestycjach na rzecz powstajacych we wsi organizacji, stowarzyszeń. Do tej pory obiecywane były pewne rozwiazania ale tylko do momentu wyborów. A prawda jest taka ze połowę swietlicy zajmują pomieszczenia socjalne, brakuje pomieszczenia gospodarczego, nie ma możliwości przechowywania sprzętu w miejscach do tego przeznaczonych, sprzęt przechowuje sie tam gdzie jest to mozliwe... Na takie fakty nie zwraca sie uwagi, zamiata pod dywan, dopóki nic sie nie stanie... Bo potem szuka sie winnego.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-02 10:03:16

    Wójt przedłużając umowę pokazał co dla gminy jest najważniejsze nieroby, socjal poprostu jego utrzymakowie bo duzo glosow ciemnogród takimi to mozna kierować bo madrzejsi nie dadza się a w Bętlewie dużo się dzieje z tego co widać i dla dzieci i zabawy mieszkańców chwala tym co chcą organizować ,sprzatac zajmowac się a co niektórzy krytykują najlepiej nic nie robić tylko pisać i podcinac skrzydła doładować a weź się jeden z drugą za robotę i zorganizuj coś to zobaczysz czy wszystko samo się robi i czy wszystkim dogodzisz .

  • Gość - niezalogowany 2019-03-03 10:41:47

    Temat godny uwagi w sam raz dla pani Jaworowicz

  • Gość - niezalogowany 2019-03-07 09:15:17

    Wójt pomaga wielu rodzinom w gminie , więc dlaczego by nie miał pomóc tej pani? To chyba normalne że dba o mieszkańcówswojej gminy. A niektórzy to tylko zawiść i nic więcej... Zamiast pisać niektóre komentarze przez zawistłe osoby proszę się zająć swoimi czterema literami.

  • Bętlewiak - niezalogowany 2019-03-07 16:49:22

    No fakt

  • Bętlewiak - niezalogowany 2019-03-07 16:49:47

    No fakt

  • Gość - niezalogowany 2019-03-09 11:01:49

    Ku twojej ścisłości ta pani jest z gminy Dobrzyń nad Wisłą swoje udziały posiada na Wierznicy to zanim coś napiszesz to się dowiec bo ma to w akcie notarialnym wójt dba o ludzi śmieszne a mieszkaniec Bętlewa w wozie dużymały mieszka a dama socjal zajmuje żenada

  • Gość - niezalogowany 2019-03-19 14:56:30

    Masz wgląd w akta notarialne obcych ludzi... Gratuluję! Oj zazdrość od Ciebie bije... Ps. Damy mogą wszystko , niewiedziałałeś ( aś)?

  • Gość - niezalogowany 2019-03-19 15:15:14

    Moim zdaniem Pan Wójt gminy Wielgie to dobry Wójt. Dobrze dba o swoją gminę. Ludzie normalnie myślący to wiedzą. A niestety zawsze znajdą się tacy co nic nierobią, siedzą w chałupie na dupie, sami ciągną z kasy gminy ile się da a komuś żałują jak coś dostaną. Mi tam nie przeszkadza że socjal ktoś zajmuje. Jak musi to mieszka, chociaż niezazdroszcze tej Pani jak widać niektórych osób mieszkających w tej wsi.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-20 09:41:12

    W akta nikt nie musi zaglądać wystarczy uważnie sesji posłuchać co mówi pan wójt to widać kto tu jest inteligętny brawo za roztropność