:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Światowe przedszkolaki

Klub Malucha kierowany przez Iwonę Kwaśniewską przystąpił do międzynarodowego projektu realizowanego przez AIESEC. W ramach wymiany w oddziałach przedszkolnych klubów w Skępem i w Lipnie goszczą młodzi ludzie z Indonezji, Turcji, Indii i Meksyku. Zajęcia odbywają się w języku angielskim, a wyłącznym patronem medialnym projektu jest tygodnik CLI

Tego jeszcze nie było. O ile maluchy z klubów przedszkolnych w Lipnie i w Skępem z językiem angielskim są zaznajamiani w trakcie codziennych zajęć, to takiego wydarzenia i takich zajęć nikt się nie spodziewał. Od minionego poniedziałku bowiem lekcje z przedszkolakami z obu oddziałów prowadzą goście z czterech odległych krajów świata.

– Jest to pierwszy międzynarodowy projekt realizowany w naszym klubie – mówi szefowa Klubu Malucha Iwona Kwaśniewska. – Dla dzieci jest to naprawdę świetna sprawa. Maluchy są aktywne, bardzo zaangażowane, zainteresowane zabawą z udziałem gości.
Wśród niecodziennych gości Klubu Malucha są: Marija z Meksyku, Emre z Turcji, Ji z Indonezji i Krishna z Indii. Wszyscy są doskonale wykształceni, młodzi, chętnie dzielący się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami ze swoich krajów.

– Dogadujemy się bez problemu po angielsku – opowiada Iwona Kwaśniewska. – Są to bardzo mili, serdeczni ludzie. Już dzisiaj myślę, że ten projekt edukacyjny będziemy kontynuować.
Jak przystało na wymianę międzynarodową goście uczą nasze dzieci, a maluchy uczą gości. Są to przede wszystkim lekcje codzienności, kultury krajów, tradycji, zabaw, posiłków, sposobu spędzania wolnego czasu. Ważnym elementem jest oczywiście zwiedzanie Skępego, Lipna i… Polski.

– Wszyscy nasi goście doskonale bawią się z dziećmi – mówi Kwaśniewska. – My zapewniamy im miejsce zamieszkania, zabieramy na wycieczki, pokazujemy nasz kraj. Muszę zdradzić, że nasze jedzenie bardzo im smakuje. Są też zadowoleni z przyjęcia przez naszych rodaków, chociaż nie obyło się bez małych nieprzyjemności. Wszyscy są zachwyceni naszym jeziorem łąckim, chociaż obaw przed tym, co może żyć w wodzie i że można sobie spokojnie do tej wody wejść czy popływać nie uniknęliśmy. Objaśnianie i opowiadanie jest więc konieczne, by zaznajomić ich z naszym krajem, klimatem, tradycją. Bardzo przypadło im do gustu np. pieczenie kiełbasek, pokochali nasze lody. My też dużo dowiadujemy się od nich i to jest bardzo ciekawe doświadczenie.
Goście, oprócz codziennych zajęć z przedszkolakami, uczestniczą w licznych wycieczkach. Byli między innymi w Zakopanem, Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku. Kulminacyjnym punktem projektu jest jednak wspólna wyprawa przedszkolaków, nauczycieli i gości do Torunia, wizyta w ogrodzie zoobotanicznym i Młynie Wiedzy. Obszerną fotorelację z tego wydarzenia opublikujemy w kolejnym wydaniu CLI.

Projekt realizowany jest przez lipnowski i skępski Klub Malucha dzięki organizacji AIESEC, działającej w 122 krajach świata. W Polsce AIESEC i wymiany międzynarodowe znane są od 45 lat. Głównym celem zadania, do którego przystąpiła szefowa naszych klubów przedszkolnych Iwona Kwaśniewska, jest między innymi promowanie równości społecznej niezależnie od wieku, rasy, kraju pochodzenia.

Patronem medialnym tej wymiany międzynarodowej jest tygodnik CLI. Relacji z zajęć i pobytu gości wśród skępskich i lipnowskich przedszkolaków szukajcie w kolejnych wydaniach naszego tygodnika.

Tekst i fot. Lidia Jagielska

Światowe przedszkolaki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się