:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C całkowite zachmurzenie

Sklepy łamią zakaz handlu w niedzielę!

Interwencje, Sklepy łamią zakaz handlu niedzielę! - zdjęcie, fotografia

Za nami dwie niedziele, które objął ustawowy zakaz handlu. Nie wszystkie sklepy były jednak zamknięte. Takiego stanu się spodziewano, dlatego zaplanowano masowe kontrole Inspekcji Pracy

Przypomnijmy, że od marca do końca 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywać tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Ustawa przewiduje także przypadki, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone w każdą niedzielę. Sklepy mogą być otwarte, jeśli za ladą stoi sam właściciel lub członkowie jego rodziny (nie mogą być u niego na stałe zatrudnieni). Wyjątkiem są także np. punkty sprzedaży na dworcach, przy cmentarzach, piekarnie i cukiernie, w hotelach, na stacjach paliw.

W pierwszą niedzielę 

(11 marca) inspektorzy Okręgowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy odwiedzili łącznie 619 sklepów na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. 176 z nich było otwartych, a 443 zamknięte. W 11 przypadkach wykryto nieprawidłowości. Dwa przypadki dotyczyły Lipna.

– Nie jest to duża skala. Te przypadki nadużyć są obecnie analizowane. Przedsiębiorcy mają prawo się odwoływać, więc cała procedura weryfikacji jeszcze trochę potrwa. Ustawodawca dał wiele wyjątków od tego zakazu, więc niektórzy przedsiębiorcy z tego korzystają – tłumaczy Waldemar Adametz, rzecznik prasowy OIP w Bydgoszczy.

Z drugiej niedzieli (18 marca) wszystkie dane są obecnie zbierane od poszczególnych inspektorów. Skala kontroli utrzymana była na porównywalnym poziomie, gdyż działano w podobny sposób. Kontrolerzy odwiedzali także miejsca, w których tydzień wcześniej nie do końca przestrzegano prawo.

O możliwych nieprawidłowościach drogą telefoniczną informowali inspekcję także mieszkańcy województwa. W pierwszą wolną od handlu niedzielę odebrano 13 zgłoszeń, a w drugą 14. Inspektorzy skontrolowali te miejsca. Większość z donosów była nieuzasadniona. Osoby dzwoniły, widząc otwarty sklep, a nie wiedziały, że za ladą stoi sam właściciel.

Łamanie zakazu handlu grozi karą grzywny od 1.000 zł do 100.000 zł. Nie wiadomo jeszcze czy tego typu kontrole będą odbywać się w każdą niedzielę wolną od handlu. O tym zdecyduje Główny Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli pójdzie w tym kierunku, kwiecień będzie bardzo intensywnym miesiącem, gdyż są aż trzy niedziele wolne od handlu, a także czwarta, w którą przypada Wielkanoc.
 

Natalia Chylińska-Żbikowska
fot. ilustracyjne

Sklepy łamią zakaz handlu w niedzielę! komentarze opinie

 • gość 2018-03-31 18:29:02

  Łamią zakazy zgodnie z naginanym prawem i nikt nic z tym nie robi. Wystarczy przyjrzeć się choćby sieci sklepów monopolowych AS,które nagle stały się podobno sklepami tytoniowymi .Kobiety pracują w nich w dni zakazu ,a w inne objęte limitem czasowym jak sobota 31-go marca do 24-tej.Nie maja się komu poskarżyć na taki wyzysk ,kontrolerzy wchodzą i wychodzą a sklepy dalej otwarte. Ludzie zmuszani w takie dni do pracy bywają na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej,bo muszą obsłużyć kilka do kilkunastu razy tylu klientów co w normalny dzień i to jeszcze przymuszeni do wydłużonego dnia pracy.

 • gość 2018-03-31 21:10:35

  Ale zakazy to świetne zródło zarobkowania ... kiedyś popularne były koncesje ... ile ludzi się na tym obłowiło ... teraz też o nic innego nie walczą tylko jak wprowadzić więcej łapówek. Od przynajmniej część prawdy ustawodawcy...

 • gość 2018-03-31 21:14:15

  Jesteśmy tak bogatym krajem, że sobie pozwolimy na wolne niedziele. A co tam!

 • gość 2018-03-31 21:29:30

  Zakaz handlu nie ma nic wspólnego z troską o pracowników! Chodzi o kasę (przekierowanie handlu na w dużej części państwowe stacje benzynowe) i o przypodobanie się kościołowi (by utrzymać poparcie kościoła przy wyborach). A naiwni myśleli, że chodzi o ludzi ...

Dodajesz jako: Zaloguj się