:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Radni zadowoleni z budżetu

Urzędy, Radni zadowoleni budżetu - zdjęcie, fotografia

Rada powiatu lipnowskiego jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 rok oraz udzieliła absolutorium zarządowi powiatu. – Zmienialiśmy budżet ponad 30 razy, ale to były zmiany na lepsze – mówi wicestarosta Anna Smużewska

Na jednej z ważniejszych sesji w roku radni powiatu spotkali się w minioną środę w Dworku Modrzewiowym na terenie Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi. Głównym punktem obrad było omówienie zagadnień związanych z wykonaniem budżetu za zeszły rok. Żadnych zastrzeżeń nie zgłosiły komisje rady. Ich przewodniczący zgodnie poinformowali o pełnym poparciu dla działań zarządu powiatu. Pozytywna jest również opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, a zatem wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium był tylko formalnością.

– W budżecie na 2017 rok planowaliśmy nadwyżkę w wysokości 375 tys. zł. Tymczasem wyniosła ona 485 tys. zł. Zmienialiśmy budżet ponad 30 razy, ale to były zmiany na lepsze. Robimy inwestycje, strzałem w dziesiątkę okazało się utworzenie Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego. Sukcesywnie spłacamy dług szpitala – wyliczała wicestarosta Anna Smużewska.

Przy tej okazji Smużewska poinformowała, że do połowy maja br. PZTP sprzedał dokładnie 2892 bilety miesięczne, 82.111 biletów jednorazowych oraz miał 113 wynajmów pojazdów. Łącznie za wszystkie te przejazdy zarobił prawie 540 tys. zł.

– Są coraz większe kolejki do wynajmów, a warto powiedzieć, że średni zarobek z każdego wynosi 634 złote. Społeczeństwo jest zadowolone, dobrze odbiera działalność PZTP. Młodzież przesiadła się z przestarzałych samochodów w nasze nowoczesne busy. Mimo wielu głosów oponentów udowodniliśmy, że powołanie zakładu było dobrym pomysłem – dodaje Smużewska.

Akurat temat transportu wciąż wzbudza spore emocje. Radna Zofia Kuczmarska rozpoczęła od podziękowań i gratulacji dla zarządu powiatu, ale w tej beczce miodu znalazła się i łyżka dziegciu. – Doceniam to co robi zarząd i gratuluję utworzenia PZTP, ale pamiętajmy, że powiat to także małe miejscowości jak Zakrzewo, czy Borowo. Mówię o nich, bo znam dobrze te strony, a mieszkańcy wciąż borykają się z utrudnionym dostępem do transportu. Często są to osoby starsze, które nie mają jak dostać się do innych miejscowości, czy do Lipna – uważa Kuczmarska.

W odpowiedzi wicestarosta wyjaśniła, że były podejmowane liczne rozmowy z gminami. Ponadto transport na ich terenie jest przede wszystkim zadaniem właśnie gmin, nie powiatu. – I tak wozimy ludzi nie tylko do stolic gmin, ale i do mniejszych miejscowości. Robimy więcej kilometrów niż musimy. Niestety my nie odpowiadamy za każdą wioskę – mówi Smużewska.
Radni przyjęli wniosek o udzielenie zarządowi powiatu absolutorium jednogłośnie.
 

Tekst i fot. (ak)

Radni zadowoleni z budżetu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się