:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Rada nieszczęściem dla gminy?

Urzędy, nieszczęściem gminy - zdjęcie, fotografia

– Jątrzycie i przez to ta rada jest nieszczęściem dla gminy. Wasze działania to wstrzymywanie rozwoju. Burmistrzowi należy się podziw, bo mimo takiego frontu oporu zdołał wiele zrobić – podsumował ostrą dyskusję na sesji absolutoryjnej radny Jerzy Wasiołek

Wynik głosowania nad wnioskiem o przyznanie absolutorium Jackowi Waśko można było przewidzieć w ciemno, bo radni większościowej opozycji rokrocznie dają w ten sposób votum nieufności swojemu burmistrzowi. Ale zanim rajcy zdecydowali o tym fakcie, trzeba było wszystko przedyskutować. Jak to bywa w dobrzyńskim samorządzie, nie brakowało burzliwych rozmów.

Najpierw tradycyjnie przedstawiono sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2017 rok. Przychody i rozchody miasta i gminy zamknęły się półtoramilionowym deficytem. Pozytywna była opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Następnie szef Komisji Rewizyjnej Sławomir Kowalewski przedstawił wniosek z jej obrad nad absolutorium dla Jacka Waśko. – Burmistrz miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą kierował się zasadą racjonalności, gospodarności i oszczędności w realizacji budżetu za 2017 rok. Komisja Rewizyjna RM wnioskuje o udzielenie mu absolutorium – mówił Kowalewski.

Mylił się ten, kto sądził, że za tym głosem pójdzie cała rada. Dyskusję nad wnioskiem zaczął radny Henryk Domeradzki, a jeszcze większe wątpliwości miał radny Grzegorz Raszkiewicz. – Owszem, opinia RIO jest pozytywna, ale z uwagą odnośnie poziomu bezpieczeństwa kredytowego. Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie absolutorium, ale na jej posiedzeniu też nie było jednogłośnie. Ja proponuje to dokładnie przemyśleć i przedyskutować – stwierdził Raszkiewicz.

– Mnie również niepokoi uwaga RIO. Poza tym cieniem na wykonanie budżetu za ubiegły rok kładzie się nieuzyskanie dofinansowania na budowę stacji uzdatniania wody w Grochowalsku. Przepadło nam 1,7 mln zł i teraz musimy budować za własne pieniądze – dodał przewodniczący RM Jerzy Żurawski.

– Nie ma co urządzać wielkiej dyskusji, ale każdy z nas w swoim sumieniu musi ocenić burmistrza. Gdyby jednak jego praca była taka dobra, byłoby więcej pozytywnych głosów z zewnątrz – popierała kolegę wiceprzewodnicząca RM Jadwiga Grudzińska.

Układ w dobrzyńskiej radzie jest oczywisty. Ale poza opozycyjną większością zasiadają w niej też zwolennicy burmistrza. Ci często nie szczędzą słów krytyki dla pozostałych koleżanek i kolegów. – Opinia na piśmie RIO i wniosek Komisji Rewizyjnej to są konkrety, na których powinniśmy się skupić. Przy tak silnej opozycji burmistrz i tak zrobił bardzo dużo. Na komisji sami stwierdziliście, że burmistrz pracuje w sposób gospodarny i oszczędny. Zamiast toczyć rzeczową dyskusję, odgrzewacie stare kotlety. Musicie się mocno dezynfekować, że one wam nie szkodzą – mówił wprost radny ze Szpiegowa Jerzy Wasiołek. – Jątrzycie i przez to ta rada jest nieszczęściem dla gminy. Wasze działania to wstrzymywanie rozwoju. Burmistrzowi należy się podziw, bo mimo takiego frontu oporu zdołał wiele zrobić.

Dyskusja trwała dalej, ale strony swojego zdania nie zmieniały. Głosowanie było formalnością. Ostatecznie za udzieleniem burmistrzowi absolutorium rękę podniosło 5 osób, 4 były przeciwne, 5 się wstrzymało (te głosy także liczone są w przypadku absolutorium jak przeciwne – red.).

– Werdykt nie jest dla mnie zaskoczeniem. Dziękuję rozsądnym radnym. Reszty jak widać, nie stać chyba na kwiaty – krótko skwitował nieudzielenie absolutorium Jacek Waśko.

Bo kwiaty istotnie były, a z nimi gratulacje od kilkoro radnych. Dodajmy, że nieudzielenie burmistrzowi absolutorium nie niesie za sobą żadnych skutków. Ma ono jedynie wymiar symboliczny i pokazuje, że z większością radnych Jackowi Waśko nadal mocno nie po drodze.
 

Tekst i fot. (ak)

Rada nieszczęściem dla gminy? komentarze opinie

  • gość 2018-06-29 06:45:39

    hahahahaahhaahh

Dodajesz jako: Zaloguj się