:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

PUP sypie kasą. Skorzystasz?

Urzędy, sypie kasą Skorzystasz - zdjęcie, fotografia

Na koniec roku 2017 poziom bezrobocia w powiecie lipnowskim wynosił 17,5 proc. W bazie Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie zarejestrowanych jest ok. 4 tys. osób pozostających bez pracy. Mimo że z roku na rok liczba ta maleje (w 2014 r. było 8 tys. bezrobotnych), to wciąż powiat lipnowski jest na 3. pozycji w niechlubnym zestawieniu najwyższego poziomu bezrobocia w województwie kujawsko pomorskim

W ubiegłym roku na aktywizację zawodową PUP w Lipnie wydał prawie 22 mln zł. Obecnie urząd dysponuje już 10 mln zł w budżecie. W kolejnych miesiącach będą spływać pozostałe środki. Dyrektor PUP liczy, że w tym roku pieniędzy nie będzie mniej niż w ubiegłym. Dzięki temu będzie możliwe prowadzenie szerokich działań aktywizacyjnych dla osób bezrobotnych.

Wnioski na staże

Pierwsze konkursy zostały już ogłoszone. Przyjmowane są wnioski na staże dla osób bezrobotnych w ramach dwóch różnych programów: PO WER oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dzięki czemu grupa potencjalnych odbiorców jest dość szeroka. Na tego typu wsparcie mogą liczyć osoby młode (do 29. roku życia). Staże czekają także na osoby powyżej 50. roku życia, kobiety, osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne oraz o niskich kwalifikacjach. Chętni mogą się zgłaszać i czekać na ofertę lub sami zabiegać u pracodawców o zatrudnienie. W tego typu przypadkach wnioski rozpatrywane są w pierwszej kolejności, a bezrobotni mogą szybko podjąć pracę. Osoba zatrudniająca, przyjmując bezrobotnego na staż, zobowiązuje się zatrudnić go na okres min. 3 miesięcy na podstawie umowy o pracę. Nie jest to jednak obligatoryjne i zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

– W pierwszej kolejności realizujemy staże, które gwarantują późniejsze zatrudnienie. Wspieramy jednak także osoby, które ukończyły studia np. na kierunku administracji i nie mają doświadczenia. Trudno oczekiwać, że urzędy skarbowe czy sądy przyjmą stażystę z gwarancją zatrudnienia. Pozostajemy otwarci na takie sytuacje – tłumaczy Mieczysław Rojek, dyrektor PUP w Lipnie.

Nie chcą pracować

Stażyści otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok. 1000 zł. W tym roku sfinansowanych zostanie ok. 150 staży dla osób do 30. roku życia, a dla osób, które ukończyły 30 lat – 250. Na. tym nie koniec, gdyż od 1 kwietnia realizowany będzie kolejny program, w którym przewidziano staże dla grupy wiekowej 30-50 lat. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie sam znaleźć osoby chętne na staż, może liczyć na wskazanie ich przez urząd. Zdarzają się jednak odmowy, które w zależności od intensywności skutkują wyrejestrowaniem z bazy osób bezrobotnych. W ubiegłym roku do dyspozycji było 4131 ofert pracy, staży, prac interwencyjnych, itp. Wezwano 7927 osób z bazy do ich podjęcia, co oznacza, że każda osoba zarejestrowana otrzymała w ciągu roku nawet dwie propozycje podjęcia zatrudnienia. Wydano jednak tylko 7193 skierowania (ponad 700 osób w ogóle się nie stawiło po dokumenty). Co więcej, kolejnych 623 bezrobotnych odmówiło podjęcia pracy.

Pieniędzy nie brakuje

W ubiegłym roku wystarczyło pieniędzy na wszystkie potrzeby. Chętne osoby mogły realizować plany szkoleniowe i stażowe, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

– Uzyskujemy wystarczająco dużo środków z różnych źródeł, więc możemy pozwolić sobie na realizację każdego dobrego pomysłu, który zwiększy szanse na zatrudnienie – zapewnia dyrektor PUP w Lipnie.

Jedną z form wsparcia jest również otrzymanie dotacji na podjęcie własnej działalności gospodarczej. W tym roku składanie wniosków poprzedzone jest obowiązkowym szkoleniem wprowadzającym w podstawy przedsiębiorczości. Już teraz prawie 40 osób wyraziło zainteresowanie otwarciem własnej firmy. Nabory będą ogłaszane cyklicznie w ciągu całego roku.

Będą szkolenia

PUP planuje również organizację szkoleń, które przyczynią się do podniesienia kwalifikacji zawodowych osób pozostających bez pracy. Zaplanowano na 2018 rok szkolenia dla ok. 40 sprzedawców z zakresu obsługi kasy fiskalnej. Według potrzeb bezrobotni mogą być kierowani także na szkolenia w zakresie pracownika gospodarczego, opiekuna osoby starszej. Jest również możliwość finansowania indywidualnych szkoleń, jeśli dotyczą one zawodów deficytowych lub bezrobotny posiada gwarancję zatrudnienia, jeśli takowe szkolenie ukończą. Urząd odnotowuje np. braki kierowców samochodów ciężarowych i autobusów.

PUP ogłosił również nabór wniosków o przyznanie środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Szczegółowych informacji o formach wsparcia oraz kryteriach, które bezrobotny musi spełnić, aby z nich skorzystać, udzielają pracownicy PUP w Lipnie. Nabór prowadzony będzie do wyczerpania środków. 
 

Natalia Chylińska-Żbikowska, fot. (ak)

PUP sypie kasą. Skorzystasz? komentarze opinie

  • Gość99 - niezalogowany 2018-02-27 19:53:07

    Tak może tak jest ale jak w Lipnowskim PUP to chyba trzeba miec znajomości żeby coś załatwić . Wchodząc tam obsługa jest niemiła i nigdy nic nie widzą a po paru dniach okazuje się że jednak była możliwość pracy lub kształcenia się . Zamiast pomóc bezrobotnemu to raczej stawiają czarne światło nad urzędem. Bez sensu bez znajomości w tych czasach już nic nie załatwisz w tym urzędzie.

  • Lipnowiak - niezalogowany 2018-02-28 09:48:34

    Staże,tylko dla kogo dla znajomych burmistrza. Co nie którzy staz za stażem,bo są znajomości. Nie ważne ze bez szkoły grunt ze się zna odpowiednie osoby. Żeby dostać staż po 30 w Lipnie graniczy z cudem.

  • gość 2018-03-01 09:46:49

    Lipnowiak: reszta dostaję byle co to co ewentualnie zostanie

Dodajesz jako: Zaloguj się