:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

OSP Wichowo ma już 105 lat

Pięć lat temu była okrągła setka, a w minioną sobotę już 105. urodziny Ochotniczej Straży Pożarnej w Wichowie. Mieszkańcy wsi mogą być ze swoich druhów dumni.

Początek OSP Wichowo sięga 1913 roku. Założycielem jednostki był ksiądz Antoni Klimaszewski. Działalności druhów nie przerwał wybuch I wojny światowej, powstała nawet orkiestra strażacka. Lata 1914-21 to okres przygotowań do budowy remizy w Wichowie, ufundowano też pierwszy sztandar. Wreszcie w 1935 roku oddano oficjalnie do użytku remizę, która do dzisiaj stanowi jedno z centrów życia na wsi.

Sobotnie obchody zaczęły się od zbiórki pod szkołą w Wichowie i przejściem pod dom kultury. Następnie była msza św. polowa oraz część oficjalna z odznaczeniami dla zasłużonych druhów.

– Składam wam wyrazy uznania i szacunku za bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka, za wierność polskiej tradycji, za kultywowanie dorobku polskiej kultury narodowej. Niech wasze kolejne wyzwania będą źródłem satysfakcji, a zarazem inspiracją do kolejnych działań. Chciałbym, żeby to co robicie, dawało wam dużo radości. Żebyście spotykali się z życzliwością najbliższych i żebyście cieszyli się tak wielkim zaufaniem społecznym jak jest to do tej pory. Wreszcie życzę samych sukcesów w podnoszeniu sprawności bojowej – mówi wójt Andrzej Szychulski.

Działalność OSP przerwała II wojna światowa, ale ochotnicy reaktywowali się tuż po jej zakończeniu w 1945 roku. JUż rok później jednostka miała swój statut. Warto wspomnieć rok 1970, kiedy to zarząd OSP wyszedł z inicjatywą budowy domu kultury w Wichowie. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło w 1980 roku, a pierwszym kierownikiem został Józef Sztuka. W 1993 roku odnowiono remizę, a w 2002 roku druhowie z Wichowa utworzyli drużynę młodzieżową, która funkcjonuje do dzisiaj. Cztery lata później w jednostce pojawił się pierwszy samochód, był to Żuk. W 2010 r. zamieniono go na auto Lublin.

– Byłem u was na 95-leciu, na 100-leciu, teraz jestem na 105-leciu i mam nadzieję, że tak będzie co pięć lat zawsze. Wyróżniacie się nie tylko na polu gminy, gdzie mamy 17 jednostek OSP, ale i na tle powiatu. Jesteście jednostką prewencyjną, ale i macie wspaniały chór Rycerze Floriana. Jesteście dobrze przygotowani w sprzęt i lekkie auto. Służycie pomocą, zawsze jesteście w pogotowiu. Za to serdecznie wam dziękuję i gratuluję. Życzę wam wytrwałości i zdrowia dla was i waszych rodzin – dodaje Zbigniew Agaciński, prezes ZOSP gminy Lipno.

Ostatnie lata to ponowne remonty remizy, prężna działalność chóru Rycerze Floriana i oczywiście działalność społeczno-kulturalna oraz bojowa. Czas leci szybko i w Wichowie liczą kolejne jubileusze. Od ośmiu lat naczelnikiem OSP jest Jarosław Gratkowski. Warto dodać, że funkcję prezesa sprawuje od 1980 roku Kazimierz Czachorowski. Właśnie on odbierał w sobotę liczne gratulacje, podziękowania, a także i prezenty od starostwa powiatowego, zaprzyjaźnionej jednostki z Brzeźna czy też od członka zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Anety Jędrzejewskiej.

Ważnym  momentem było też nadanie jednostce sztandaru, który z rąk wójta Andrzeja Szychulskiego odebrał prezes Czachorowski. Bez wątpienia uroczystość jubileuszu 105-lecia działalności zapisze się na zawsze w historii jednostki. Ale strażacy zapewne już powoli myślą o 110-leciu. Obszerną galerię zdjęć z wydarzenie znajdziecie na naszym portalu lipno-cli.pl.
 

Tekst i fot. (ak)

OSP Wichowo ma już 105 lat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się