:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Naprawią najgorszą drogę w gminie

Inwestycje, Naprawią najgorszą drogę gminie - zdjęcie, fotografia

To świetna wiadomość dla mieszkańców nie tylko kilku miejscowości oraz dziesiątek pracowników znanego zakładu ze Szpiegowa, ale i dla całej gminy. Droga Szpiegowo-Kisielewo-Bętlewo, która od lat jest zmorą kierowców, zostanie wreszcie gruntownie przebudowana

O tej drodze pisaliśmy już wiele razy w CLI, zawsze na prośbę mieszkańców, którzy tamtędy muszą jeździć. Nie brakowało reklamacji odnośnie uszkodzonych pojazdów i tragicznych warunków podróży. Dziury w asfalcie powodujące konieczność redukcji biegów do jedynki i prawdziwy slalom gigant to dla użytkowników problematycznej drogi codzienność. Trakt wiele razy naprawiano, ale były to jedynie naprawy cząstkowe. Załatana nawierzchnia po zaledwie kilku tygodniach zawsze wracała do poprzedniego stanu. Wciąż brakowało pieniędzy w gminnej kasie i choć włodarze miasta i gminy próbowali znaleźć środki, to spotykało się to kilka razy z oporem rady miasta, która nie chciała przesuwać pieniędzy w budżecie, skutecznie odsuwając remont. Do ostatniej sesji.

Koniec wakacji i początek jesieni przyniósł pewną stabilizację w samorządzie. Zdaniem niektórych to efekt zbliżających się wyborów, ale nie to jest najważniejsze. Dla mieszkańców liczy się doskonała wiadomość, którą właśnie przekazujemy. Otóż tym razem radni zgodzili się na zaproponowane przez burmistrza Jacka Waśko przesunięcia budżetowe i gruntowny remont drogi zostanie przeprowadzony jeszcze w tym roku.

Pośród zaproponowanych radzie zmian budżetowych najważniejsza dotyczyła właśnie przesunięcia pieniędzy z innych zdań na remont drogi ze Szpiegowa do Kisielewa w kierunku Bętlewa i Oleszna. Wszystko dzięki temu, że wniosek miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą o dotację na omawianą drogę zakwalifikował się do rządowego programu i samorząd pozyskał 414 tys. zł na to zadanie. Warunek jest jednak taki, że trzeba wykorzystać pieniądze do końca roku. Stąd szybkie działanie włodarzy.

– Otrzymaliśmy już potwierdzenie przyznania dotacji. Wcześniej rozstrzygnęliśmy przetarg na tę inwestycję. Wpłynęła jedna oferta, która o ok. 20 procent przekracza zakładany koszt, ale biorąc pod uwagę realia rynkowe i przede wszystkim fakt, że firma zobowiązuje się do wykonania zadania do końca listopada, jest to do przyjęcia i zasadne jest wykonanie remontu. Dlatego poprosiłem radę o zabezpieczenie pieniędzy na ten cel – mówi burmistrz Jacek Waśko.

Kosztorys opiewał na nieco ponad milion zł. Oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Lipna zaś na blisko 1,3 mln zł. 

Burmistrz zaproponował przesunięcie pieniędzy m. in. z napraw dróg na terenie gminy oraz z planowanej dotacji dla urzędu marszałkowskiego, który przymierzał się do remontu swojej drogi przebiegającej przez Krojczyn i Szpiegowo, ale w tym roku tego nie zrealizuje, a więc dotowania niewykonanego zadania byłoby bezzasadne.

I choć nie do końca wierzył burmistrzowi na sesji przewodniczący RM Jerzy Żurawski, żądając wglądu w dokument potwierdzający przyznanie dotacji, to rada wyraziła zgodę na przesunięcia budżetowe. Przeciwny był jedynie radny Kołaczyński, pozostała 13 zagłosowała „za”. Dokument po chwili został przewodniczącemu dostarczony.

Chwilowy spokój w radzie miasta, być może przed wyborczą burzą, dla mieszkańców jest mniej istotny. Ważne, że już w grudniu tego roku będą jeździć po dobrej drodze przez Kisielewo.

Tekst i fot. (ak)

Naprawią najgorszą drogę w gminie komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-10-11 15:29:19

    Kołaczyński się nie zgodził bo ma gdzieś innych, niech sobie samochody psują, najważniejsze żeby król krojczyna miał dobrze

  • gość 2018-10-15 22:06:15

    Na szczęście kończy się kadencja Rady, wyborcy mają okazję wybrać ludzi, którzy widzą dalej niż czubek własnego nosa , nie kierują się interesem partyjno -koleżeńskim, ludzi myślących perspektywicznie . Niestety mam świadomość że mało jest takich , dlatego na wyborcach ciąży obowiązek i odpowiedzialność właściwego wyboru.

Dodajesz jako: Zaloguj się