:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Mają własny transport

Urzędy, Mają własny transport - zdjęcie, fotografia

Wraz z początkiem roku szkolnego na terenie gminy Wielgie pojawiły się dodatkowe autobusy Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego.

Do takiego kroku gmina Wielgie przymierzała się od dłuższego czasu. Do konkursu stanęły dwie firmy, obok K-PTS-u był jeszcze Naftex, czyli ubiegłoroczny przewoźnik. Zwycięska oferta opiewa na 215 tysięcy złotych. Tyle gmina zapłaci przedsiębiorstwu za roczny przewóz pasażerów w formie otwartej.

Oznacza to, że uczniowie szkół w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach podróżować będą za darmo, rozdane zostaną im imienne bilety miesięczne. We wrześniu takich sieciówek gmina zamówiła ok. 500. Średni koszt miesięcznego dowozu jednego ucznia to ok. 50 zł. Autobusami będzie mógł jeździć także każdy inny pasażer, ale za opłatą. Ustalono cenę biletu 3 zł, bez względu na długość przejechanej trasy. Zyski z pojedynczych przejazdów pójdą do kasy przewoźnika.

– Docelowo to jest plan na lata, ale na razie podpisaliśmy umowę na jeden rok. Linie się nie zmieniły. Jedyne zmiany dotyczą sieci przystanków. Ze względów bezpieczeństwa kilka z nich ubyło, bo pojazdy nie mogą się zatrzymywać w miejscach umownych, a jedynie tam gdzie są przystanki. K-PTS zapewnia pojazdy i kierowców, my opiekunów dla dzieci – mówi Jan Wadoń, wicewójt gminy Wielgie.

Transport będzie się odbywał w godzinach szkolnych, a więc w późniejszych godzinach popołudniowych autobusy jeździć nie będą, przynajmniej na razie. Możliwe są oczywiście korekty rozkładów jazdy. Umowa reguluje tę kwestię tak, że gmina może złożyć wniosek, a przewoźnik ma 21 dni na wprowadzenie zmian. Na pewno będzie to konieczne, bo trudno będzie dostosować plany lekcji w trzech szkołach, tak by dojazdy dla dzieci nie były uciążliwe i nie wiązały się np. z długim oczekiwaniem na świetlicach szkolnych.
Wszelkie uwagi mieszkańcy gminy mogą zgłaszać bezpośrednio opiekunom w autobusach. Warto dodać, że dzięki podpisanej umowie K-PTS obiecał uruchomienie dwóch dodatkowych kursów z terenu gminy do Włocławka. Z tym jak wiemy, od początku tego roku, jest duży kłopot, a większość młodzieży z Wielgiego i okolic dojeżdża do szkół właśnie w tym mieście. Rozkłady jazdy autobusów dostępne są na stronie internetowej gminy.                    

(ak)

Mają własny transport komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się