:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Koniec suchych kranów

Inwestycje, Koniec suchych kranów - zdjęcie, fotografia

Jest szansa, że mieszkańcy Lipna zapomną wreszcie o słabym ciśnieniu wody w kranach. Rusza wyczekiwana budowa nowej stacji uzdatniania wody na placu 11 Listopada. Prace potrwają do lipca. Koszt to ponad 3 miliony złotych

Problem z odpowiednim ciśnieniem wody w kranach to dla części mieszkańców Lipna codzienność. Ludzie od lat zmagają się z suchymi kranami w okresie letnim, ale i zimą czy jesienią do normalności jest daleko.

– Zamontowałam w minionym roku ogrzewanie gazowe mojego domu i gazowe ogrzewanie ciepłej wody – opowiada pani Halina. – Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie słabe ciśnienie wody na naszym osiedlu. System pomiarowy na piecyku wskazuje nie więcej niż minimum, czyli w najlepszym razie jesteśmy na granicy możliwości ogrzewania wody. Zaznaczam, że jest zima. A co będzie wiosną czy latem, kiedy pobór wody z natury rzeczy będzie zdecydowanie większy? Obawiam się, że wtedy słabe ciśnienie uniemożliwi mi całkowicie grzanie wody. Jestem załamana. Martwię się, co będzie i czy mimo wydanych dużych pieniędzy nie będę skazana na niemożność korzystania z ciepłej wody.

Jak widać, szwankują nowoczesne urządzenia, ale i codzienne korzystanie z wody z kranu bywa utrudnione. Każde większe zużycie wody odbija się na jej ciśnieniu w kranach na wielu lipnowskich osiedlach. Wszystko wskazuje na to, że już latem problemy te odejdą w zapomnienie.

– Nowe ujęcie wody na placu 11 Listopada zakończy dotychczasowe problemy z dostarczaniem wody w okresie letnim w części naszego miasta, między innymi na osiedlu Kwiatów – mówi burmistrz Lipna Paweł Banasik. – Przetarg jest już rozstrzygnięty, umowa podpisana.

W miniony piątek w siedzibie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Lipnie podpisana została umowa na wykonanie stacji uzdatniania wody przy placu 11 Listopada. Przedmiotem inwestycji jest rozbiórka starego i budowa nowego budynku stacji wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą technologiczną. Projekt pozwoli dostarczyć mieszkańcom wodę wysokiej jakości.

– Termin wykonania to 10 lipca, czyli jeszcze w tym roku – mówi prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Marcin Kawczyński. – Koszt inwestycji brutto wynosi 3,1 mln złotych. To jest wielkie wyzwanie dla naszego przedsiębiorstwa.

Wykonawcą zadania została firma „Sekulski Janusz Zakład Obsługi Budownictwa i Inwestycji” z Sierpca. Do tematu wrócimy.
 

Tekst i fot. Lidia Jagielska

Koniec suchych kranów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się