:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Jest kasa na żłobek

Inwestycje, żłobek - zdjęcie, fotografia

Gmina Bobrowniki otrzymała ponad 150 tys. zł na utworzenie żłobka. Przyznanie środków z programu Maluch+ uruchomiło działania przygotowawcze. To jednak dopiero początek zmian dotyczących placówek opiekuńczo-edukacyjnych na terenie gminy

Żłobek zostanie otwarty w dotychczasowym budynku przedszkola zlokalizowanego przy ul. Włocławskiej. Na początku znajdzie tam opiekę ośmioro dzieci. Tego typu placówki na terenie gminy jeszcze nie ma. Jej uruchomienie uważa się za zasadne, gdyż przykładowo w ubiegłym roku w urodziło się w Bobrownikach i okolicy ponad 40 dzieci. Jest szansa, że znajdą się chętni na korzystanie z tego typu opieki dla maluchów do lat 3.

– Budynek przy ul. Włocławskiej jest właściwie przystosowany do uruchomienia w nim żłobka. Pozyskane środki przeznaczymy głównie na jego wyposażenie i drobne prace remontowe – tłumaczy Jarosław Poliwko, wójt gminy Bobrowniki.

Otrzymanie środków na utworzenie żłobka pociąga za sobą kolejne zmiany. Grupa przedszkolna, która obecnie znajduje się w budynku przy ul. Włocławskiej (ok. 25 dzieci) od września ma wprowadzić się do budynku przy ul. Kościelnej 5, gdzie działa stopniowo wygaszane gimnazjum. Rada gminy przyjęła już uchwałę intencyjną w tym zakresie. Przeprowadzono także inwentaryzację w lokalu. Obecnie trwają prace projektowe, które mają na celu dostosowanie budynku do potrzeb przedszkolaków.
Przepisy określają, że uczniowie gimnazjum musieliby mieć oddzielne wejście do szkoły i własne łazienki. Nie mogą się spotykać z przedszkolakami. Dlatego konieczna jest adaptacja budynku na nowe okoliczności. Po remoncie parteru dzieci będą mogły korzystać z dostosowanych do nich łazienek, szatni, jadalni, sali zabaw. Działać będzie również kuchnia, w której gotowane będą dla nich posiłki, a za budynkiem obecnego gimnazjum jest bezpieczny teren zielony, gdzie miałby powstać plac zabaw.

Do budynku obecnego gimnazjum najpierw przeniesione będą jedynie dzieci z przedszkola przy ul. Włocławskiej, a gdy gimnazjalistów już nie będzie, trafią tam także dzieci, które obecnie zasilają oddziały zlokalizowane w budynku Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Wtedy remont przeprowadzony zostanie także na piętrze budynku. Finalnie powstanie jedno przedszkole samorządowe z kilkoma oddziałami na ok. 80 dzieci.

– Dopełniamy wszelkich formalności, aby wszystko ostatecznie uzgodnić jeszcze z kuratorium oświaty. Modernizacja budynku po gimnazjum przeprowadzona będzie całkowicie z funduszu gminy. Pieniądze już mamy zabezpieczone w budżecie – dodaje Poliwko.
Łącznie sześć gmin w województwie kujawsko-pomorskim, w których dotychczas nie było żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, otrzyma dofinansowanie na ich utworzenie i funkcjonowanie w ramach programu Maluch+. Oprócz Bobrownik dotacja trafi do  Aleksandrowa Kujawskiego, Kęsowa, Barcina, Piotrkowa Kujawskiego oraz Dobrcza.

Natalia Chylińska-Żbikowska
fot. (ilustarcyjne)

Jest kasa na żłobek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się