:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C rozproszone chmury

Gościliśmy pielgrzymów

27 lipca wyruszyła z Nowego Dworu Gdańskiego XXV Elbląska Pielgrzymka Piesza Na Jasną Górę. W siódmym dniu wędrówki pątnicy zawitali do Skępego, skąd ruszyli przez Bałdowo, Wielgie i Zaduszniki w kierunku Włocławka.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 roku i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy, pokonując ponad 500-kilometrową trasę. W kilkunastu grupach pielgrzymkowych zwykle wędruje nawet kilkaset osób.

Pielgrzymi każdego dnia pokonują minimum 20-30 kilometrów. Rekordowe odcinki trasy przekraczają nawet 40 kilometrów. W czwartek 3 sierpnia grupa ruszyła ze Skępego do Bałdowa, następnie przez Wielgie, Oleszno i Zaduszniki udała się do Włocławka. Ten odcinek miał prawie 40 km długości. W przerwie obiadowej pielgrzymów gościli mieszkańcy kilku sołectw.

Po dwóch dniach pielgrzymi opuścić mieli województwo kujawsko-pomorskie, idąc w wyznaczonym kierunku. Finisz zaplanowano na 11 sierpnia, gdy po szesnastu dniach wędrówki dotrą na Jasną Górę.

Więcej w wydaniu papierowym CLI. Fot. Andrzej Korpalski

Gościliśmy pielgrzymów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się