:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Dużo chętnych na mieszkania

Inwestycje, Dużo chętnych mieszkania - zdjęcie, fotografia

Zainteresowanie kupnem nowych mieszkań, które mają powstać w Dobrzyniu i być może w Chalinie, w ramach działalności Rypińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jest na tyle duże, że wydłużono do końca roku termin składania deklaracji

Przypomnijmy, że 10 listopada odbyło się w dobrzyńskim ratuszu spotkanie z przedstawicielami RTBS, którzy wyjaśniali model sfinansowania budowy być może nawet kilku bloków mieszkalnych. Coraz popularniejsze TBS-y dają większe możliwości pokrycia kosztów zakupu własnych czterech ścian. Chodzi przede wszystkim o ominięcie kredytu bankowego, na który obecnie wielu osób marzących o mieszkaniach nie stać.
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, RTBS ma do zaproponowania mieszkania czynszowe lub z docelową własnością. Większe zainteresowanie wzbudza raczej to drugie rozwiązanie. Powód jest prosty. – Co istotne dla państwa, nie bierzecie na siebie kredytu. Kredyt zaciąga towarzystwo, a gwarantem jest gmina. Płacicie tylko czynsz, na który składają się opłaty eksploatacyjne i rata kredytu. Z każdą ratą dług maleje, a po pięciu latach można wykupić mieszkanie na własność lub przenieść własność na inną osobę – mówi prezes RTBS Lech Szalkowski.

Na spotkanie przyszło kilkudziesięciu zainteresowanych mieszkańców, co choćby w porównaniu z frekwencją na sesjach rady miasta jest dobrym wynikiem. Teraz trwa etap zbierania w urzędzie deklaracji od osób chcących w przyszłości kupić mieszkania. Od tego zależy, czy inwestycja ruszy i na jaką skalę. Wiadomo, że koszt mieszkania w stanie deweloperskim, a więc bez wykończeń takich jak podłogi czy armatury wahać się będzie w granicach 3200-3400 zł za metr.

– Jestem przekonany, że jeśli będą chętni na mieszkania, rada miasta jednogłośnie zgodzi się na ich budowę. Mamy przedsiębiorców, mamy potencjał, potrzebne są mieszkania, by stworzyć dobre warunki do życia. To jest oferta na miarę możliwości – twierdzi burmistrz Jacek Waśko.
Jeśli istotnie chętnych na przynajmniej jeden blok (ponad 20 mieszkań) nie zabraknie, przystąpienie gminy do RTBS możliwe będzie na wiosnę 2018 r. Projekt i pozwolenie na budowę zostanie uzyskane na przełomie lipca i sierpnia. To etap, w którym będzie można wybierać konkretne mieszkania. Rozpoczęcie budowy powinno być możliwe we wrześniu 2018 r. Klucze do mieszkań zainteresowani otrzymają w październiku 2019 r.
 

Tekst i fot. (ak)

Dużo chętnych na mieszkania komentarze opinie

  • gość 2017-12-12 07:59:30

    Blok w Chalinie, co za geniusz to wymyślił. Kto kupi mieszkanie na wsi, z której nie ma nigdzie dobrego połączenia autobusowego, nie ma miejsc pracy, w cenie ponad 3000 zł za m2. Za tyle to można w mieście kupić. W Dobrzyniu to rozumiem, może znajdą się chętni. Proponuję rozważyć jeszcze jedna lokalizację - w Kamienicy na zakręcie :)

  • gość 2017-12-12 14:42:26

    Chalin to prawie stolica

Dodajesz jako: Zaloguj się