:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?



Czas wielkiego oszczędzania w Dobrzyniu nad Wisłą

Samorządy Gminne, wielkiego oszczędzania Dobrzyniu Wisłą - zdjęcie, fotografia
Gazeta CLI 22/01/2019 11:16

Miał być ogrom inwestycji, jest duży problem. Radni w porozumieniu z burmistrzem Piotrem Wiśniewskim zmienili budżet na ten rok, wyrzucając z niego wiele zadań i ograniczając wydatki o blisko 10 mln zł. Nad miastem i gminą i tak ciąży blisko 10-milionowy deficyt, a żeby przetrwać, już trzeba było zastawić obiekt Dobrzyńskiego Centrum Sportu i Turystyki

Zdaniem jednych poprzedni projekt budżetu zakładał ambitny rozwój Dobrzynia i okolic. Były w nim inwestycje, które miały pchnąć miasto i gminę mocno do przodu. Ale zdaniem innych mogły pchnąć je w przepaść. Dlatego nowa rada miasta i burmistrz wzięła się na serio za wprowadzanie swoich porządków. Na ostatniej sesji debatowano nad nowym projektem budżetu. Samorządowcy zgodnie niemal w stu procentach zdecydowali, aby ograniczyć planowane wydatki o prawie 10 mln zł. Dzięki temu deficyt na koniec 2019 r. wyniesie nie 19, a 9,6 mln zł. Ale coś kosztem czegoś...

Nie będzie podwyżek dla urzędników

– Potrzebne były różne cięcia, ale cieszy mnie, że zaczynamy od siebie. Ten rok będzie bez nagród i podwyżek, ale zaoszczędzimy dzięki temu 465 tys. zł – mówiła wiceprzewodnicząca RM Dorota Kalinowska.

Istotnie rada odrzuciła pomysł przyznania 3-procentowej podwyżki płac dla pracowników urzędu i jednostek podległych. – Nie stać nas ani na wiele planowanych wcześniej inwestycji, ani na podwyżki. To dla nas istotna oszczędność – przyznaje burmistrz Piotr Wiśniewski.

Hipoteka na DCSiT

Pod koniec ubiegłego roku dobrzyński magistrat starał się o kredyt, rozpisał przetarg, ale nie zgłosił się żaden chętny bank. Nowi włodarze wystąpili więc z prośbą do dobrzyńskiego banku. Ten zgodził się udzielić kredytu na 2,5 mln zł, ale na twardych warunkach. Konieczna była m.in. hipoteka na obiekty Dobrzyńskiego Centrum Sportu i Turystyki. – Do końca 2018 r. otrzymaliśmy 1,3 mln zł, które przeznaczyliśmy na zapłatę za dwie duże inwestycje. W tym roku dostaniemy jeszcze 1,2 mln zł, ale po spełnieniu kilku warunków. Konieczny będzie biznesplan naprawczy, musieliśmy sciąć o połowę inwestycje.

Jako zabezpieczenie kredytu konieczna była hipoteka na centrum sportu – wyjaśniła na sesji skarbnik Agnieszka Ziółkowska.

Zrobią tylko to co niezbędne

– Prace nad nowym budżetem trwały od naszej pierwszej sesji. Mimo wypracowanego kompromisu jestem pełna obaw. Kolejne inwestycje musimy robić za dalsze kredyty. Co z dotacjami? Zrobiliśmy wiele cięć, ale nadal sytuacja jest trudna – komentowała wiceprzewodnicząca RM Jadwiga Grudzińska.

– Zostawiliśmy inwestycje z dofinansowaniem, będziemy robić tylko to co absolutnie konieczne, np. przystosowanie szkoły w Chalinie również na przedszkole samorządowe. Część kredytów jest niezbędna, bo to ostatni czas na pozyskiwanie dotacji. To co jest teraz, jest realne, to wynik analizy specjalistów z banku – wyjaśnił burmistrz Wiśniewski.

Sprzątanie po poprzedniku

– Ten budżet to pochodna poprzedniej kadencji. Trudno decydować po kimś innym. Hipoteka DCSiT musiała zagwarantować spłatę inwestycji. Poprzednicy robili wszystko na chybił trafił, może się uda, może nie. Teraz najważniejsza jest oczyszczalnia ścieków w Dobrzyniu, reszta jak się uda – stwierdził radny Grzegorz Raszkiewicz.

Wszyscy samorządowcy zgodzili się z zapisem, że burmistrz nie może jednoosobowo decydować o zaciąganiu kolejnych pożyczek. Za każdym razem będzie to możliwe tylko przy porozumieniu z radą.

– My teraz ratujemy tonącego. Co by było, gdyby poprzedni projekt przeszedł? Horror? Bankructwo? – pytała radna Kalinowska. – Nie jest ładnie mówić o poprzedniku, ale jasno powiedzmy, że były burmistrz zaplanował wiele inwestycji, ale nie zabezpieczył na nie pieniędzy. Teraz są faktury, a nie ma czym za nie zapłacić. Kredyt z hipoteką na centrum sportu potrzebny był na zaległości poprzednika.

– To co było w budżecie, to się w głowie nie mieści. Był rok wyborczy i poprzedni burmistrz obiecywał co popadnie. My ratujemy, co się da – dodała radna Grudzińska.

– Nie widać żadnych inwestycji, a jest 10 mln zł kredytu. Na co poszły pieniądze? Mamy tyle projektów, że wystarczyłoby do XXIII wieku – ironizował radny Raszkiewicz.

Bezmyślność ex-burmistrza

Choć Piotr Wiśniewski powiedział wprost, że on i radni wiedzieli na co się piszą, startując w wyborach i obejmując stery w mieście i gminie, to jeszcze ostrzej od poprzedników wypowiedział się o Jacku Waśko przewodniczący RM Krzysztof Pryciak.

– Nie jest to budżet marzeń, ale nie było innego wyjścia. Jesteśmy jak dryfujący statek, który omal nie zatonął przez bezmyślność poprzedniego burmistrza. Jego projekt budżetu przewyższał kilkukrotnie nasze możliwości. Tak działał nasz były wirtuoz i mistrz matematyki – nawiązywał otwarcie do polityki Jacka Waśko Pryciak. – Tamten projekt trafił do kosza, bo tak należało. Niestety część inwestycji jest zaczęta i musimy je robić. Teraz mamy budżet mniejszego zła. Przestrzegam jednak, byśmy w przyszłości kierowali się rozwagą, a panu burmistrzowi daję rok czasu na uprzątnięcie tego bałaganu. Inaczej za rok nie będzie tak miło – podsumował dyskusję Pryciak.

14 do 1

W głosowaniu 14 radnych poparło nowy projekt budżetu na 2019 rok, przeciw był tylko radny Przemysław Piekarski. I tak dochody wyniosą 45,8 mln zł, zaś wydatki 55,4 mln zł. Blisko 10-milionowy deficyt będzie spłacany głównie z pożyczek. Radni musieli też przegłosować ustanowienie hipoteki na DCSiT, poparli to wszyscy.
 

(ak), fot. archiwum

Reklama

Czas wielkiego oszczędzania w Dobrzyniu nad Wisłą komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-01-22 19:38:18

    Wielkie obiecanki wyborcze a po szara rzeczywistość

  • Gość - niezalogowany 2019-01-22 20:08:30

    Jeśli chodzi o nagrody dla pracownikow to po raz kolejny ucierpią najmniej zarabiający. Co z grupą osob która wzięła tak duże nagrody w dalszym ciągu nie wiemy za co....
    W najbliższym czasie będzie nam znany zwrot "nie ma pieniędzy w budżecie"
    Czas aby rozliczyć osoby odpowiedzialne za ten stan bo kredyt nawet pod hipotekę cudów nie zdziała.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-22 20:52:18

    Ciekawe co z naprawą oczyszczalni bo za gówno w kranie więcej płacić nie zamierzam !!!! A mam wuja w sanepidzie i w każdej chwili sprawdzam wodę i wiem kiedy co i jak z tą woda !!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-22 22:12:43

    Każdy wiedział jaki jest dług ale filmy i obietnice nagrane musiały być teraz 4 lata będą oszczędnośći później następne filmy i obietnice przedwyborcze!!!!! Razem z halą jeszcze wujka Stanisława niech zastawi!!! Jacy oni wszyscy biedni i pokrzywdzeni tonąca łódz ratują Pryciak powiedział co wiedział!

  • gość 2019-01-22 22:27:47

    Początek nowej kadencji a już trzeba się chwytać brzytwy biorąc kredyt pod zastaw? Ciekawie się zapowiada...

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 09:54:30

    Rozliczyć tych dupo włazow co za sprzedawanie kolegow premiedostali i w oczy się śmieją

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 11:35:55

    Wznioslych słów wiele......niektóre osoby potrzebowały "wstrząsu" tego zabrakło i jest szara rzeczywistość .....

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 15:09:00

    Właśnie minęło pół stycznia i czas na nazwiska wielce zasłużonych dla biednego Dobrzynia, prawda musi wyjść na jaw czekam do poniedziałku i sam podam tą słynną 10 zasłużonych

  • Mila - niezalogowany 2019-01-23 16:20:40

    Brawo! Zasłużeni okażcie się.! Darmozjady! Dawaj śmiało tych co kasę łykli za nic!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 19:09:09

    Pan Wiśniewski doskonale wiedział przed wyborami jak wygląda sytuacja finansowa naszej gminy a mimo wszystko obiecywał złote góry więc zamiast teraz szukać wymówek niech zakasze rękawy i weźmie się ostro do roboty, bo czas leci a na koniec kadencji zobaczymy ile udało mu sie ze swoich obiecanek zrealizować.
    Ps. Może Unia mu da przecież zna się na pozyskiwaniu środków Unijnych jak nikt inny.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 20:01:50

    W trakcie kampani wyborczej obecny burmistrz wykazał się niezwykłą kreatywnością więc miejmy nadzieję że ta kreatywność go nie opuściła i znajdzie pieniądze

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 20:45:09

    I czar prysł nie ma nic!!! A miało być tak pięknie!!! Tak jak napisał poprzednik może Unia nam da burmistrz to przecież mistrz pozyskiwania środków unijnych!! 1/10 Nie zrobi tego co Waśko!! pani Grudzińska i pan Raszkiewicz tacy przecienicy zaciągania pożyczek teraz co nagle nie mają nic przeciwko jak szybko można zmienić swoje poglądy!!! I Stanisław Niekras nagle nikomu nie przeszkadza żenada i obłuda!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 22:20:09

    Drogi gościu pan burmistrz nie zakasze rękawów bo koszule z krótkim rękawem nosi - szyk i klasa.

  • Dobrzynianka - niezalogowany 2019-01-23 22:22:28

    Ludzie trzeba czasu aby ogarnać ten bałagan
    Balagan powstały z lat ktory zrobili takze inni poprzednicy do ktorego trzeba cudu zeby to ogarnac
    Dajcie porzadzic tym ludziom
    Wasze wsparcie jest potrzebne a nie krytyka
    Wszyscy powinnismy zabrac sie za robote
    A nie chodzic tylko po zapomogi i narzekac
    Skad w koncu ta gmina ma na to wszystko brac
    Nie daj Bog jak DnW zniknie na mapie
    Uswiadomcie to sobie ze moze przyjsc obcy i zabrac nam wszystko po czym chodzimy

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 22:43:15

    Taka prawda
    Gmina upadnie i skończą się zapomogi
    Skończy sie socjal
    A oplaty beda 100% wyższe
    Oby nowa władza wyciągła nas z tego
    Mają ciężkie zadanie

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 23:11:27

    Trzeba było nie obiecywać przed wyborami złotych gór to i oczekiwania byłyby inne. A tak jak naobiecywał to chyba to przemyślał więc teraz niech spełnia, to co obiecał. Już widzę piękną, nową oczyszczalnie... a z kranów krystalicznie czysta woda popłynie.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-23 23:22:04

    A może czas pomyśleć o całkowitym zabraniu diet radnym, skoro dobro Dobrzynia leży im na sercu to chyba nie powinnien to być żaden problem bo przecież mają swoje dochody a diety są tylko dodatkowym źródłem utrzymania. Ciekawe ile wtedy by się chętnych zgłosiło na kandydatów i pokazało prawdziwy lokalny patriotyzm. Na świecie są kraje gdzie członkowie rady działają na rzecz gminy pro bono.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-24 06:46:47

    Oto lista zasluzonych p.Checka p.Niekras p Nowakowski p.Sujka p.M.Niekras(wice burmistrz) p Skarbnik p Sekretarz p.Kebłowska p Cieślak (śmieszny informatyk) brakuje jeszcze jednego lizusa, i właśnie przez takie dupo wlazy teraz my płacimy .ale mam nadzieje ze skończy się kumoterstwo i zostana polikfidowane smieszne kierownicze stanowiska bo szuje nadal za stołek biorą dodatki

  • gość 2019-01-24 07:55:50

    Przypominam tylko że kilku radnych było też w poprzedniej kadencji a teraz nie wiedzą skąd te zadłużenie. Więc pytam co oni wtedy robili, tylko w kasie za dietą stali? A najbardziej teraz zdziwiona i spanikowana jest pani wice przewodnicząca która poprzednio też była wice.

  • gość 2019-01-24 09:02:35

    A zasiłek wypłacany wiecznym bezrobotnym z naszej gminy to czyj to wymysł? Rządowy czy to nasi miejscowi włodarze to wymyślili? Niektórzy dostają go już kilkanaście lat, nie podejmując w tym czasie żadnej legalnej pracy. Czy to jest sprawiedliwe by jednym zabierać a drugim dawać za nicnierobienie.

  • gość 2019-01-24 09:03:31

    masakra!!! zastanówcie się co piszecie! aż nie chce się tego czytać! czego się spodziewaliście po paru miesiącach?? złotych gór??? życzę powodzenia p. Wiśniewskiemu, żeby ogarnął ten syf po super exburmistrzu w trakcie pierwszej kadencji! Jeżeli myślicie,że to takie łatwe to sami działajcie, sami naprawiajcie!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-24 14:05:30

    Ja też mu życzę powodzenia bo na pewno mu się przyda. Wiemy wszyscy że nic nie sam nie zrobi ale smutne w tym wszystkim jest to, że kontynuuje politykę poprzednika, jeśli chodzi o kumoterstwo to nic się nie zmieniło.

  • Dobrzynianka - niezalogowany 2019-01-25 19:03:37

    Gosciu oczyszczalni w dwa miesiace to nawet Arab nie wybuduje. Mamy w koncu Burmistrza ktoremu zalezy na ziemi Dobrzynskiej. Burmistrza ktory przynajmniej potrafi czytac ze zrozumieniem bo do tej pory takiego nie bylo co im podsuwali to podpisywali a teraz mamy takie skutki.
    Jeszcze raz apeluje wspierajmy sie razem usmiechajmy sie do sasiada niech w koncu skoczy sie w tym naszym pieknym miasteczku zawisc i zazdrosc bo sami sie wszyscy wykonczymy. Wspierajmy takze naszego Burmistrza bo w nim cala nadzieja

  • Gość - niezalogowany 2019-01-25 22:58:21

    Jacy inni ten bałagan zrobił w gminie ? jak cześć radnych wysoce postawionych w tej kadencji są z poprzedniego rozdania i dziś nie mogą przyznać się do złego stanu kondycji gminy. Bo ja bym oddał mandat radnego.

  • gość 2019-01-26 01:48:36

    Wstyd mi za nasze społeczeństwo. Jakie dzbany wypowiadają się na temat o którym nie mają zielonego pojęcia. Czy Wy myślicie że Wiśniewski przekroczył drzwi magistratu a tam na kupkach w każdym kącie leżały pieniądze których Waśko nie zdążył wydatkować. Te projekty i wizje które zostały nie wiadomo po co sporządzone teraz można nimi sobie w piecu rozpalić . Czy widziałeś mądrego gospodarza, który np. nie mając działki chce stawiać dom, bo ma plan, kosztorys i marzenia Ja takich nie znam, jeszcze mało tego chce budować nie pracując i nie posiadając żadnych oszczędności ani żadnego majątku. To właśnie taki był stary gospodarz, który wystawił nas tyłem do wiatru a sam du... wsadził na stanowisko urzędnika we Włocławku i tam stołek grzeje i się z głupich dobrzyniaków śmieje. Tak do starych członków rady też bym się tak nie czepiał bo akurat ocaleli Ci co nie zgadzali się na głupie decyzje ale poprzednika ale sam mówił, że nawet jak nie wyrazicie zgody na zabranie środków to i tak zrobię bez waszej zgody, i tak zrobił.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-26 01:51:01

    Az zal czytac ze prznajmniej czytac ze zrozumieniem potrafi, no sukces na skale swiatowa. No ale czego sie spodziewac dobrze ze chociaz czytac umie....

  • Gość - niezalogowany 2019-01-26 02:02:50

    Zgadzam sie ze w dwa miesiace nie postawi ale zobaczymy czy do konca kadencji mu sie uda

  • Gość - niezalogowany 2019-01-26 02:07:27

    Ciekawe jaka ksiazke ostatnio przeczytal, domyslam sie ze bylo to dawno temu bo elokwencja nie grzeszy. A dla tych co jeszcze w niego wierza - nie ludzcie sie, jest tak samo sterowany tylko w bardziej sprytny sposob. Nie prezentuje soba nic, brakuje mu oglady i pokory i jeszcze wam pokaze na co go stac.

  • gość 2019-01-30 17:18:23

    Pan Wiśniewski ma dużą rodzinę bliższą i dalszą , sąsiadów , duży elektorat i lojalnego sekretarza i wiele innych osób z urzędu, to wszyscy mu pomogą i może dołożą do skarbca gminnego??? Może zacznie rozliczać tych którzy promowali poprzednika? I pozwalali na poczynania. Czas rozliczeń chyba już nadszedł panie Wiśniewski .

  • Gość - niezalogowany 2019-01-30 21:32:02

    Haha Rysiek co ty za bzdury piszesz
    Największy wrzód zapewniam

  • Gość - niezalogowany 2019-01-30 21:44:25

    Oczywiście osobiście jestem za Wiśniwskim
    Jest ok

  • Gość - niezalogowany 2019-02-01 21:14:51

    Jakoś pan Wiśniewski nie ruszył jeszcze ze zwolnieniami zasłużonych, czekamy na to aż pokaże że słusznie został wybrany, bo jak na razie to nic nie zapowiada się na lepsze tylko wręcz przeciwnie.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-02 14:00:46

    Bo p.Wśniewski nie jest taki głupi jak ty.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-03 16:39:14

    Jest głupszy niż się wydaje. Nawet nie zna polskiej ortografii i pisma z błędami wydaje tudzież podpisuje - burmistrzowi nie przystoi.

  • Obiektywnie - niezalogowany 2019-02-05 09:02:55

    Wszyscy jacy odważni Szkoda, że podpisani jako gość....

  • Gość - niezalogowany 2019-02-06 18:31:50

    To są goście goście

  • Gość - niezalogowany 2019-02-06 20:34:31

    Rzeczywiście „obiektywnie” to zupełnie nieanonimowe

  • gość 2019-02-12 18:26:38

    Brawo, faktycznie "obiektywnie" ..... .
    Mija kolejny miesiąc urzędowania, a burmistrz i wiceburmistrz nie mają pomysłu jak rozliczyć poprzednika. Może by tak audyt i za niegospodarność pociągnąć do odpowiedzialności.? Pan sekretarz nie podpowiedział???? Panie Wiśniewski Wyborcy czekają na spełnienie obiecanek , taki był pan "krzykliwy" za czasów Waśkiego i wiele nam pan obiecywał, czyżby skrzydełka opadły? , a gdzie POMOCNICY??????? CZEKAMY WYBORCY

  • Wróżka - niezalogowany 2019-02-12 22:46:54

    Podpisz się, a spełnię twoje 3 życzenia.

Dodajesz jako: |