:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Biblia dla Wielgiego już dostępna

Ciekawi ludzie, Biblia Wielgiego dostępna - zdjęcie, fotografia

„Wielgie i okolice” to pierwsza monografia dotycząca gminy Wielgie jaka do tej pory została opublikowana. To także debiut wydawniczy rodzimego mieszkańca gminy – Janusza Koszytkowskiego, historyka. W rozmowie z Natalią Chylińską-Żbikowską autor opowiada o tym w jaki sposób powstawała publikacja i dlaczego poświęcił dla niej aż siedem lat życia

– Jakie tematy obejmuje publikacja?

– Książka dotyczy gminy Wielgie oraz bliskich okolic. Podejmuje tematy rodów szlacheckich, jezior, dziejów straży pożarnej. Wspominam w niej także o znakomitych postaciach z przeszłości, wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, Menonitach czy żołnierzach wyklętych. Początek opisywanych zdarzeń sięga XIV w. Uwzględniłem w książce także rozwiniętą moją pracę magisterską, która dotyczyła dziejów parafii Wielgie.

– Dlaczego zdecydował się pan to wszystko zebrać i wydać książkę? 

– Chciałem ocalić od zapomnienia informacje o tych terenach. Do tej pory jedynie szczątkowe wiadomości były utrwalane. Myślę, że udało mi się uwzględnić najważniejsze kwestie. Pracowałem nad tym siedem lat. To była iście benedyktyńska praca.

– Z jakich źródeł pan korzystał?

– Oczywiście nie udało mi się odnaleźć wszystkich źródeł, bo to niemożliwe. Korzystałem przede wszystkim z wielu archiwów, np. we Włocławku, Płocku, Lipnie, Toruniu, a także bibliotek. Informacje i zdjęcia zbierałem także od ludzi – najstarszych świadków tej historii. Było to trudne, gdyż podchodzili do tematu nieufnie. Bali się, że ich rodzinne pamiątki przepadną, jeśli mi je dadzą. Musiałem tworzyć kopie u nich w domach, aby móc zamieścić później w książce.

–  Gdzie można nabyć „Wielgie i okolice”?

– Publikację wydałem z udziałem wyłącznie własnych funduszy. Wystarczyło ich na zamówienie 50 egzemplarzy, które przekazałem do bibliotek i osobom zainteresowanym, szczególnie zasłużonym dla tej społeczności i kochającym te tereny. Jeśli znajdą się chętni, można dodrukować kolejną partię w Księgarni Dobrzyńskiej. Książka kosztuje 72 zł. Jest też dostępna w naszych lokalnych bibliotekach. Zachęcam do ich wypożyczania. Mam nadzieję, że za jakiś czas będą wyglądały na zniszczone, co będzie oznaczało, iż sporo osób się z nią zapoznało. Chętnie udostępniłbym także całość do darmowego użytkowania online, ale na razie nie mam odpowiedniego miejsca do jej umieszczenia.

– Jakie są plany na przyszłość?

– Myślę nad kolejną publikacją, która będzie uzupełnieniem pierwszej. Trafił w moje ręce plan parku w Wielgiem z 1921 roku. Dzięki temu w przyszłości będzie można odtworzyć wzór alejek z tamtego okresu. Na pewno temat gminy i okolic w mojej publikacji nie został wyczerpany i jest jeszcze wiele wątków, które można rozwijać. Do kolejnych edycji mile widziany byłby sponsor. Wtedy można będzie wydrukować większą ilość egzemplarzy.

– Poświecił pan siedem lat życia na tworzenie książki non profit. Jak ocenia pan swoją pracę?

– Książka zapewne nie jest wolna od błędów. Moi następcy będą już lepsi, ale na pewno skorzystają w swoich pracach z tego, co mnie udało się do tej pory zebrać. Część zdjęć wykonałem sam. Rejestrowałem niszczejące budynki i cmentarze, aby je utrwalić zanim do końca znikną. Pozyskałem wiele zdjęć i oryginalnych dokumentów, które zamieszczam. Jest to taka „Biblia dla Wielgiego” jeśli chodzi o historię.

– Dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję.

Biblia dla Wielgiego już dostępna komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się